REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż elementów filtracyjnych i olejów do maszyn przemysłowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zakup oraz dalsza odsprzedaż elementów filtracyjnych, niektórych typów olejów oraz ich akcesoriów na potrzeby zakładów produkcyjnych nie stanowi działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z tym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Sprzedaż części samochodowych, a ryczałt

REKLAMA

Przedsiębiorca złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej możliwości rozliczenia przychodów według zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz wysokości stawek ryczałtu dla przychodów z tytułu handlu, wytworzenia i sprzedaży wyrobu gotowego. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której główną częścią jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana dla firm produkcyjnych w gałęzi przemysłowej.

REKLAMA

W ramach działalności sprzedaje części do maszyn i urządzeń, wykonuje montaż i dostawę, świadczy usługi naprawy i konserwacji silników oraz przekładni, oraz budowy i konserwacji urządzeń i maszyn przemysłowych. Głównymi odbiorcami są zakłady produkcyjne z branży drzewnej i producenci spożywczy.

Wnioskodawca zadał pytanie: Czy jeśli będzie Pan dokonywał sprzedaży części samochodowych, które mają przeznaczenie do montażu w urządzeniach i maszynach w różnych gałęziach przemysłu, nadal będzie Pan mógł korzystać z opodatkowania podatkiem zryczałtowanym? 

Można skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sprzedaż elementów filtracyjnych, olejów i ich akcesoriów do maszyn przemysłowych, które są dostarczane jako elementy maszyn i ich części składowe, nie wyłącza możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

"Dlatego stwierdzamy, że pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia, o którym mowa w art. 9 ust. 1 cytowanej na wstępie ustawy - będzie Pan mógł w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z tytułu ww. jednoosobowej działalności gospodarczej skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zakup oraz dalsza odsprzedaż elementów filtracyjnych, niektórych typów olejów oraz ich akcesoriów na potrzeby zakładów produkcyjnych nie stanowi działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedmiotowe towary nie są przeznaczone wyłącznie lub głównie do pojazdów mechanicznych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, sprzedaż elementów filtracyjnych, olejów i ich akcesoriów do maszyn przemysłowych nie wyłącza z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznacza to, że nadal będzie mógł korzystać z opodatkowania podatkiem zryczałtowanym w przypadku sprzedaży tych elementów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.484.2022.2.ID

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy koszty związane z kredytem i pożyczką podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów według ustawy o CIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że obligatoryjne koszty poniesione przez spółkę w związku z kredytem, pożyczką i kredytem refinansującym podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, natomiast koszty nieobligatoryjne mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. 

  Czy przychód z cesji licencji na oprogramowanie komputerowe może być opodatkowany 10% ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  potwierdził, że przychód z odpłatnej cesji praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów licencyjnych, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku ze zmianą formy opodatkowania w 2022 r. na ryczałt ewidencjonowany, uzyskany z odpłatnej cesji przychód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. wg stawki wynoszącej 10%.

  Czy przyszłe przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

  Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 5,5%. 

  Czy usługi szkoleniowe dla lekarzy dentystów mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy dentystów mogą być zwolnione z podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż wirtualnych przedmiotów w grach komputerowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

  Dyrektor KIS potwierdził, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów, jako przychody z działalności usługowej w zakresie handlu, mogą zostać opodatkowane 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

  Czy pracownia ortodontyczna powinna być opodatkowana stawką ryczałtu 5,5%?

  Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 5,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usługi wykonania aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych.

  Czy usługi edukacyjne w zakresie sportu podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi edukacyjne w zakresie gimnastyki i taekwondo, świadczone przez Wnioskodawcę dla przedszkoli i stowarzyszeń kultury fizycznej, nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT. 

  Czy objęcie akcji za wkład pieniężny niższy od wartości rynkowej powoduje powstanie opodatkowanego przychodu?

  Dyrektor KIS potwierdził, że objęcie przez Wnioskodawcę akcji w Spółce w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych akcji i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych akcji, nie spowoduje po Jego stronie powstania opodatkowanego przychodu w momencie objęcia tych akcji.

  REKLAMA

  Jak rozliczyć dodatek covidowy otrzymany po zawieszeniu działalności gospodarczej?

  Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.

  Czy usługi pośrednictwa w dostawie złota inwestycyjnego podlegają zwolnieniu VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) usługi pośrednictwa w handlu złotem inwestycyjnym, świadczone przez wnioskodawcę na rzecz spółki prowadzącej działalność kantorową, są zwolnione z opodatkowania VAT.

  REKLAMA