REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenie od siostry podlega ustawie o PIT, czy ustawie o podatku od spadków i darowizn?

świadczenie
świadczenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, świadczenie, które wnioskodawczyni ma otrzymać od siostry tytułem polecenia darczyńcy, nie jest objęte regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie ww. będzie objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn na mocy art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Skutki podatkowe otrzymania świadczenia od siostry

Ojciec wnioskodawczyni był współwłaścicielem nieruchomości w ułamku wynoszącym 5/8 całości. Wnioskodawczyni jest jedną z trzech jego córek. Umową darowizny z 2023 r. zawartą w formie aktu notarialnego, ojciec darował siostrze wnioskodawczyni swój dział w nieruchomości, zobowiązując ją jednocześnie do zapłaty na rzecz wnioskodawczyni określonej kwoty w terminie do (…) 2023 r. Siostra poddała się co do wykonania ww. zobowiązania na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Wnioskodawczyni nie pozostaje stroną umowy darowizny. Ma być ona jedynie beneficjentką polecenia zobowiązującego siostrę do zapłaty na jej rzecz zgodnie z istotą polecenia opisanego w art. 893 Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy po uzyskaniu zapłaty od siostry, otrzymane świadczenie będzie zwolnione z PIT, oraz czy świadczenie to jest objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Konsekwencje podatkowe nabycia świadczenia z polecenia darczyńcy

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że nabycie przez wnioskodawczynię kwoty przekazanej tytułem polecenia darczyńcy objęte jest regulacją przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy), tj. podlega przepisom ww. ustawy, to otrzymanie przez nią ww. świadczenia nie wywoła żadnych skutków podatkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wypełnieniem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Organ podatkowy zauważył, że skoro w wyniku darowizny dokonanej przez ojca na rzecz siostry wnioskodawczyni, siostra w związku ze zobowiązaniem wynikającym z ww. umowy darowizny wypłaci wnioskodawczyni określoną kwotę, to wnioskodawczyni otrzyma te środki jako beneficjentka polecenia darczyńcy. Tym samym, organ stwierdził, że skoro wskazana we wniosku kwota będzie przekazana tytułem polecenia darczyńcy, to jej nabycie, w zw. z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest objęte regulacją przepisów tej ustawy (art. 1 ust. 1 pkt 2). 

Ponadto, organ odnosząc się do wątpliwości wnioskodawczyni, czy otrzymane od siostry świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wyjaśnił, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT: "przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn". Na podstawie powyższego, organ podatkowy uznał, że otrzymane świadczenie od siostry nie będzie opodatkowane PIT, natomiast będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.130.2023.3.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA