REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenie od siostry podlega ustawie o PIT, czy ustawie o podatku od spadków i darowizn?

świadczenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, świadczenie, które wnioskodawczyni ma otrzymać od siostry tytułem polecenia darczyńcy, nie jest objęte regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie ww. będzie objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn na mocy art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Skutki podatkowe otrzymania świadczenia od siostry

Ojciec wnioskodawczyni był współwłaścicielem nieruchomości w ułamku wynoszącym 5/8 całości. Wnioskodawczyni jest jedną z trzech jego córek. Umową darowizny z 2023 r. zawartą w formie aktu notarialnego, ojciec darował siostrze wnioskodawczyni swój dział w nieruchomości, zobowiązując ją jednocześnie do zapłaty na rzecz wnioskodawczyni określonej kwoty w terminie do (…) 2023 r. Siostra poddała się co do wykonania ww. zobowiązania na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Wnioskodawczyni nie pozostaje stroną umowy darowizny. Ma być ona jedynie beneficjentką polecenia zobowiązującego siostrę do zapłaty na jej rzecz zgodnie z istotą polecenia opisanego w art. 893 Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy po uzyskaniu zapłaty od siostry, otrzymane świadczenie będzie zwolnione z PIT, oraz czy świadczenie to jest objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Konsekwencje podatkowe nabycia świadczenia z polecenia darczyńcy

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że nabycie przez wnioskodawczynię kwoty przekazanej tytułem polecenia darczyńcy objęte jest regulacją przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy), tj. podlega przepisom ww. ustawy, to otrzymanie przez nią ww. świadczenia nie wywoła żadnych skutków podatkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wypełnieniem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Organ podatkowy zauważył, że skoro w wyniku darowizny dokonanej przez ojca na rzecz siostry wnioskodawczyni, siostra w związku ze zobowiązaniem wynikającym z ww. umowy darowizny wypłaci wnioskodawczyni określoną kwotę, to wnioskodawczyni otrzyma te środki jako beneficjentka polecenia darczyńcy. Tym samym, organ stwierdził, że skoro wskazana we wniosku kwota będzie przekazana tytułem polecenia darczyńcy, to jej nabycie, w zw. z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest objęte regulacją przepisów tej ustawy (art. 1 ust. 1 pkt 2). 

Ponadto, organ odnosząc się do wątpliwości wnioskodawczyni, czy otrzymane od siostry świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wyjaśnił, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT: "przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn". Na podstawie powyższego, organ podatkowy uznał, że otrzymane świadczenie od siostry nie będzie opodatkowane PIT, natomiast będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.130.2023.3.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA