REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie darowizny nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana umowa darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego dla syna Wnioskodawczyni przed upływem 5 lat od zakupu udziału ½ nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Darowizna przed upływem 5 lat od daty zakupu nieruchomości 

W dniu 15 kwietnia 2021 r. podatniczka zakupiła działkę gruntu w udziale ½ o powierzchni 0,10 ha, którą chce przekazać w formie darowizny swojemu pełnoletniemu synowi. Działka ta stanowi jej osobisty majątek, który nabyła po śmierci swojego pierwszego męża w 2017 roku. Obecnie, od 26 marca 2020 r., Wnioskodawczyni jest ponownie zamężna i posiada rozdzielność majątkową z obecnym mężem, sporządzoną w formie aktu notarialnego od dnia 7 stycznia 2020 r.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zadała pytanie: Czy przekazanie synowi udziału w nieruchomości tytułem darowizny w formie aktu notarialnego przed upływem 5 lat od daty zakupu nieruchomości w udziale ½ tj. w 2021 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 

Nie będzie źródłem przychodu na gruncie podatku PIT

REKLAMA

Według interpretacji organu, przekazanie udziału w nieruchomości tytułem darowizny przed upływem 5 lat od daty jej zakupu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączają przedmiotowo przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn.

"Z opisanego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, żew dniu 15 kwietnia 2021 r. aktem notarialnym nabyła Pani działkę gruntu o nr 1 w udziale ½ w miejscowości (...). Powyższa nieruchomość stanowi Pani odrębny majątek osobisty. Planuje Pani przekazać ww. działkę w drodze darowizny w formie aktu notarialnego swojemu pełnoletniemu synowi. Zbycie to ma nastąpić co prawda przed upływem okresu pięciu lat, o którym mowa w cytowanym przepisie art. 10 ust. pkt 8 ustawy, jednakże w związku z dokonaniem tej czynności w formie darowizny, a więc nieodpłatnie nie będzie ona źródłem przychodu oraz ewentualnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podsumowując, w związku z aktem darowizny udziału w nieruchomości po Pani stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych." - zaznaczył Dyrektor KIS

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów podatkowych, że przekazanie udziału w nieruchomości w formie darowizny przed upływem 5 lat od daty jej zakupu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z dokonaniem tej czynności w formie darowizny, a więc nieodpłatnie, nie będzie ona źródłem przychodu oraz ewentualnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.307.2023.3.BM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA