REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie darowizny nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana umowa darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego dla syna Wnioskodawczyni przed upływem 5 lat od zakupu udziału ½ nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Darowizna przed upływem 5 lat od daty zakupu nieruchomości 

W dniu 15 kwietnia 2021 r. podatniczka zakupiła działkę gruntu w udziale ½ o powierzchni 0,10 ha, którą chce przekazać w formie darowizny swojemu pełnoletniemu synowi. Działka ta stanowi jej osobisty majątek, który nabyła po śmierci swojego pierwszego męża w 2017 roku. Obecnie, od 26 marca 2020 r., Wnioskodawczyni jest ponownie zamężna i posiada rozdzielność majątkową z obecnym mężem, sporządzoną w formie aktu notarialnego od dnia 7 stycznia 2020 r.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zadała pytanie: Czy przekazanie synowi udziału w nieruchomości tytułem darowizny w formie aktu notarialnego przed upływem 5 lat od daty zakupu nieruchomości w udziale ½ tj. w 2021 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 

Nie będzie źródłem przychodu na gruncie podatku PIT

REKLAMA

Według interpretacji organu, przekazanie udziału w nieruchomości tytułem darowizny przed upływem 5 lat od daty jej zakupu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączają przedmiotowo przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn.

"Z opisanego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, żew dniu 15 kwietnia 2021 r. aktem notarialnym nabyła Pani działkę gruntu o nr 1 w udziale ½ w miejscowości (...). Powyższa nieruchomość stanowi Pani odrębny majątek osobisty. Planuje Pani przekazać ww. działkę w drodze darowizny w formie aktu notarialnego swojemu pełnoletniemu synowi. Zbycie to ma nastąpić co prawda przed upływem okresu pięciu lat, o którym mowa w cytowanym przepisie art. 10 ust. pkt 8 ustawy, jednakże w związku z dokonaniem tej czynności w formie darowizny, a więc nieodpłatnie nie będzie ona źródłem przychodu oraz ewentualnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podsumowując, w związku z aktem darowizny udziału w nieruchomości po Pani stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych." - zaznaczył Dyrektor KIS

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów podatkowych, że przekazanie udziału w nieruchomości w formie darowizny przed upływem 5 lat od daty jej zakupu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z dokonaniem tej czynności w formie darowizny, a więc nieodpłatnie, nie będzie ona źródłem przychodu oraz ewentualnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.307.2023.3.BM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA