REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna pojazdu wykupionego z leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

1977 Ferrari 400 Automatic
1977 Ferrari 400 Automatic
1977 Ferrari 400 Automatic
RM Sotheby's
RM Sotheby’s

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny motocykla dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.

Darowizna pojazdu na rzecz ojca

Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego pojazdu na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa ta wygasła w styczniu 2023 roku. Pojazd początkowo był wykorzystywany zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z działalnością gospodarczą. 

REKLAMA

W styczniu 2022 roku dokonano zmiany w PKD, umożliwiającej wynajem pojazdu oraz zmieniono system rozliczenia pojazdu tak, aby służył wyłącznie celom gospodarczym. Pomimo starań o wynajem pojazdu, nie udało się znaleźć klientów, dlatego podatnik dokonał wykupu pojazdu po upływie okresu leasingu i nie zaliczył zgromadzonej kwoty do kosztów podatkowych. 

Teraz podatnik chciałby dokonać darowizny pojazdu na rzecz ojca, który nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z tym, skierowano pytanie: Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokonanie darowizny Pojazdu na rzecz ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w opisanym przypadku dokonanie darowizny pojazdu na rzecz ojca po uprzednim wykupie od leasingodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT określają, że czynność opodatkowana podatkiem VAT to odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, dokonane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności. W przypadku, gdy osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego jednorazowo lub okazjonalnie i nie ma zamiaru powtarzania tej czynności ani nadania jej stałego charakteru, nie jest to uznawane za działalność gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z tym stanowiskiem, darowizna pojazdu na rzecz ojca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ dokonuje jej osoba fizyczna w ramach zbycia swojego majątku prywatnego jednorazowo, bez zamiaru kontynuowania tej czynności.

"Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzam, że w rozpatrywanym przypadku dokonując na rzecz ojca darowizny motocykla wykupionego uprzednio od leasingodawcy nie będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, darowizna pojazdu na rzecz ojca po uprzednim wykupie od leasingodawcy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W opisanym przypadku, osoba fizyczna dokonuje jednorazowego zbycia swojego majątku prywatnego, co nie jest uznawane za działalność gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że podatnik może dokonać darowizny pojazdu na rzecz ojca bez konieczności płacenia podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.205.2023.1.MK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA