REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna pojazdu wykupionego z leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

1977 Ferrari 400 Automatic
1977 Ferrari 400 Automatic
RM Sotheby's
RM Sotheby’s

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny motocykla dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.

Darowizna pojazdu na rzecz ojca

Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego pojazdu na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa ta wygasła w styczniu 2023 roku. Pojazd początkowo był wykorzystywany zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z działalnością gospodarczą. 

REKLAMA

W styczniu 2022 roku dokonano zmiany w PKD, umożliwiającej wynajem pojazdu oraz zmieniono system rozliczenia pojazdu tak, aby służył wyłącznie celom gospodarczym. Pomimo starań o wynajem pojazdu, nie udało się znaleźć klientów, dlatego podatnik dokonał wykupu pojazdu po upływie okresu leasingu i nie zaliczył zgromadzonej kwoty do kosztów podatkowych. 

Teraz podatnik chciałby dokonać darowizny pojazdu na rzecz ojca, który nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z tym, skierowano pytanie: Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokonanie darowizny Pojazdu na rzecz ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w opisanym przypadku dokonanie darowizny pojazdu na rzecz ojca po uprzednim wykupie od leasingodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT określają, że czynność opodatkowana podatkiem VAT to odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, dokonane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności. W przypadku, gdy osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego jednorazowo lub okazjonalnie i nie ma zamiaru powtarzania tej czynności ani nadania jej stałego charakteru, nie jest to uznawane za działalność gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z tym stanowiskiem, darowizna pojazdu na rzecz ojca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ dokonuje jej osoba fizyczna w ramach zbycia swojego majątku prywatnego jednorazowo, bez zamiaru kontynuowania tej czynności.

"Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzam, że w rozpatrywanym przypadku dokonując na rzecz ojca darowizny motocykla wykupionego uprzednio od leasingodawcy nie będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, darowizna pojazdu na rzecz ojca po uprzednim wykupie od leasingodawcy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W opisanym przypadku, osoba fizyczna dokonuje jednorazowego zbycia swojego majątku prywatnego, co nie jest uznawane za działalność gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że podatnik może dokonać darowizny pojazdu na rzecz ojca bez konieczności płacenia podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.205.2023.1.MK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA