REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel lokalu musi odprowadzać podatek od uzyskiwanych środków z umowy najmu, przeznaczanych na pokrycie kosztów najmu innego lokalu?

mieszkania rynek mieszkaniowy ceny mieszkań kredyty mieszkaniowe kupno wynajem najem sprzedaż nieruchomości
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawą obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest kwota najmu otrzymana przez Wnioskodawcę od najemcy z tytułu udostępnienia lokalu - czynsz za najem. Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż środkami uzyskanymi z tego tytułu Wnioskodawca płaci za wynajem od osoby trzeciej mieszkania, w którym zamieszkuje.

Środki z najmu przeznaczone na wynajem innego mieszkania

Właściciel lokalu zawarł umowę najmu tego lokalu z najemcami, z którego otrzymuje czynsz najmu w wysokości 2.200,00 zł. Środki te są przeznaczone na pokrycie kosztów wynajmu innego lokalu, którego to Wnioskodawca jest najemcą i płaci czynsz w wysokości 2.900,00 zł. Właściciel nie posiada żadnych innych nieruchomości i nie prowadzi działalności gospodarczej.

REKLAMA

W tej sprawie Wnioskodawca zadał pytanie: Czy uzyskiwane środki z zawartej umowy najmu lokalu, którego jest Pan właścicielem, stanowią dochód, od którego należy odprowadzić podatek, jeżeli środkami tymi finansowana jest umowa najmu innego lokalu zaspokajającego Pana potrzeby mieszkaniowe?

Środki uzyskiwane z umowy najmu stanowią dochód podatnika

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora KIS, uzyskiwane środki z umowy najmu, które są wykorzystywane na pokrycie kosztów najmu innego lokalu, stanowią dochód podatnika. Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi dochody z najmu nieruchomości są opodatkowane. Niezależnie od tego, że środki te są ponownie wydawane na cele mieszkaniowe, nadwyżka pomiędzy uzyskiwanym czynszem a kosztem najmu od osoby trzeciej nadal stanowi dochód, który podlega opodatkowaniu.

"Mając na uwadze powołane uprzednio przepisy prawa oraz opis zdarzenia, wskazać należy, że w przedstawionej przez Pana sytuacji podstawą opodatkowania ryczałtem jest przychód z najmu, którym jest wartość umówionego czynszu, jaki płaci najemca. Zatem, podstawą obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest kwota najmu otrzymana przez Pana od najemcy z tytułu udostępnienia lokalu - czynsz za najem. Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż środkami uzyskanymi z tego tytułu płaci Pan za wynajem od osoby trzeciej mieszkania, w którym zamieszkuje." - wskazał organ.  

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organu, że uzyskiwane środki z umowy najmu stanowią dochód podatnika, niezależnie od tego, że są one przeznaczone na pokrycie kosztów najmu innego lokalu. Oznacza to, że właściciel lokalu powinien odprowadzać podatek od uzyskiwanych środków zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.385.2023.2.DP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA