REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatek VAT (litewski podatek należny od wartości dodanej) jest uwzględniany jako przychód w podatku dochodowym?

CIT podatek
CIT podatek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przychodem z wykonanych usług na terytorium Litwy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest przychód netto (tj. zapłata za wykonaną usługę bez uwzględniania litewskiego należnego podatku od wartości dodanej).

Zlecenie w elektrociepłowni na terenie Litwy

REKLAMA

Podatnik, rozpoczynając działalność gospodarczą, zarejestrował się jako podatnik czynny VAT i zadeklarował rezygnację ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku. W podatku dochodowym od osób fizycznych rozlicza się na wg stawki 19% (podatkiem liniowym) rejestrując koszty i przychody w podatkowej książce przychodów i rozchodów. 

REKLAMA

Przedsiębiorca wykonywał zlecenie, polegające na nadzorze mechanicznym w elektrociepłowni na terenie Litwy. Usługa została wykonana na rzecz Zleceniodawcy, który jest polskim podmiotem. Zgodnie z tymi zaleceniami "Podatnik" wystawiał fakturę VAT na rzecz polskiego podatnika VAT posługującego się polskim NIPem nie posiadającego rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług na Litwie. Podatnik otrzymywał wynagrodzenie za wykonane usługi na podstawie faktur, przy czym VAT od tych faktur nie był doliczany, a podatek VAT na Litwie rozliczał klient końcowy.

W tym stanie sprawy Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie: Czy przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych - zgodnie ustawą z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) była cała wartość ujęta na fakturze czy też kwota ujęta na fakturze pomniejszona o zapłacony na Litwie podatku od wartości dodanej?

Stanowisko KIS / MF

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją udzieloną przez Dyrektora KIS, przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych jest kwota ujęta na fakturze pomniejszona o zapłacony na Litwie podatek od wartości dodanej. Oznacza to, że podatek VAT nie stanowi przychodu dla podatnika.

"Zatem pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje zarówno "podatek od towarów i usług" obowiązujący na terenie Polski, jak i "podatek od wartości dodanej", o którym mowa w powołanym art. 2 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. podatek nakładany na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Z uwagi na brak rozróżnienia między podatkiem od wartości dodanej a podatkiem od towarów i usług, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych co podatek od towarów i usług obowiązujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów, odnoszące się do podatku od towarów i usług należy odnosić również do podatku od wartości dodanej. Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą. Podstawową formą działalności jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Wykonywał Pan zlecenie na rzecz Zleceniodawcy. Miejscem realizacji prac na Litwie było (...). Dokonał Pan rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej na Litwie, tam też odprowadził Pan podatek od wartości dodanej od tych usług. Przenosząc powyższy opis na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że wykonując usługi na terenie Litwy, za przychód z działalności gospodarczej powinien Pan uznać przychód pomniejszony o należny podatek od wartości dodanej. Zatem przychodem z wykonanych usług na terytorium Litwy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest przychód netto (tj. zapłata za wykonaną usługę bez uwzględniania litewskiego należnego podatku od wartości dodanej)." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z tej interpretacji, że podatnik nie musi uwzględniać podatku VAT jako przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wpływa to na rozliczenia podatkowe podatnika, który może pomniejszyć przychód o zapłacony na Litwie podatek od wartości dodanej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.241.2023.3.EC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA