REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik, który został obdarowany darowizną nieruchomości, jest zwolniony od podatku dochodowego od jej sprzedaży na cele publiczne, realizowane przez Skarb Państwa?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, który otrzymał darowiznę w postaci nieruchomości, nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży tejże nieruchomości na cele inwestycji publicznych.

Sprzedaż nieruchomości na cele publiczne, realizowane przez Skarb Państwa

Podatnik, który otrzymał darowiznę w postaci nieruchomości, skierował zapytanie do Dyrektora KIS, dotyczące obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od transakcji sprzedaży nieruchomości na na cele publiczne, realizowane przez Skarb Państwa. Podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego. W związku z planami rozwojowymi państwa, podatnik otrzymał propozycję sprzedaży nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Uzyska przychody z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Z kolei zbycie przedmiotowej nieruchomości nastąpi na cele uzasadniające wywłaszczenie.

REKLAMA

W tym stanie sprawy pojawiło się pytanie: Czy jako obdarowany darowizną, która ustanowiła Pana właścicielem, jest Pan zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży do A. na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa?

Zwolnienie PIT

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie, organ stwierdził, że podatnik powinien być zwolniony od opłaty podatku dochodowego od transakcji sprzedaży nieruchomości. Wskazano na art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi o zwolnieniu od podatku dochodowego transakcji z tytułu zbycia nieruchomości na cele uzasadniające wywłaszczenie

Dodatkowo, nabycie przez wnioskodawcę działek oraz udziałów w działkach nastąpiło w drodze darowizny od rodziców, czyli miało charakter nieodpłatny. Cena sprzedaży nie stanowiła elementu nabycia - tym samym warunek wyłączający zwolnienie, zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o PIT (cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia), nie zostanie spełniony. 

"Zatem, uzyskany przez Pana przychód z tytułu sprzedaży działek nr 4/1 i nr 4/4 oraz udziału w działkach nr 4/2, nr 6, nr 1, nr 2 w Programie Dobrowolnych Nabyć w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu na cele realizacji inwestycji publicznej Skarbu Państwa, tj. A., korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Z interpretacji wynika, że podatnik, który został właścicielem nieruchomości poprzez darowiznę, jest zwolniony od uiszczenia podatku dochodowego od transakcji sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.30.2023.3.AC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA