REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wdowie otrzymywane od SSA w USA nie podlega opodatkowaniu w Polsce

emeryt emerytura praca senior
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy świadczenie wdowie otrzymywane od Social Security Administration w USA podlega opodatkowaniu w Polsce? Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nie - takie świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dyrektor KIS wydał interpretację, w której wskazał, że świadczenie to ma charakter renty rodzinnej i jest objęte zwolnieniem podatkowym na podstawie obowiązujących przepisów. Ta decyzja dotyczy konkretnej sytuacji, ale ma duże znaczenie dla podatników, którzy otrzymują podobne świadczenia z zagranicy.

Świadczenie wdowie z USA

Podatnik, będący obywatelką Polski i mieszkającą na stałe w Polsce, złożyła zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dotyczące opodatkowania świadczenia wdowiego otrzymywanego od Zarządu Ubezpieczeń Społecznych w USA (Social Security Administration - SSA). Jej mąż, posiadający obywatelstwo polskie i amerykańskie, pracował tylko w USA. Po śmierci męża, podatniczka otrzymuje wypłacane przez SSA świadczenie wdowie, które jest równoważne z rentą rodzinną w Polsce. Mimo że podatniczka mieszka w Polsce, od wypłaty świadczenia wdowiego w USA pobierany jest podatek. Zapytanie dotyczyło kwestii, czy to świadczenie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce i czy należy je uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.

REKLAMA

Zwolnienie przysługuje

Według KIS, świadczenie wdowie jest wypłacane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w USA i ma charakter renty rodzinnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa podatkowego, świadczenia otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. KIS powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa zwolnienie podatkowe dla takich świadczeń. Zatem świadczenie wdowie wypłacane do Polski przez SSA nie podlega i nie podlegało zwolnieniu z podatku dochodowego, a podatniczka nie jest zobowiązana go uwzględniać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji KIS jest stwierdzenie, że świadczenie wdowie otrzymywane przez polską podatniczkę od SSA w USA jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce. Oznacza to, że podatniczka nie musi odprowadzać podatku od tego świadczenia i nie musi go uwzględniać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że świadczenia wdowie otrzymywane od SSA nie podlegają opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.480.2023.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA