REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ze zwolnienia z PIT dotyczącego dochodów osiąganych z tytułu dostarczania usług siłom zbrojnym USA mogą skorzystać także podwykonawcy?

żołnierze amerykańscy, US Army, wojsko, armia, USA, Stany Zjednoczone
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowa wydał interpretację podatkową dotyczącą zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dla dochodów uzyskiwanych przez wykonawców kontraktowych świadczących usługi na rzecz Sił Zbrojnych USA. Artykuł przedstawia stanowisko organu oraz opisuje sytuację, w której usługa świadczona przez wnioskodawcę miała bezpośredni i wyłączny związek z wynajęciem nieruchomości na rzecz Armii USA.

Wykonawca kontraktowy

Wnioskodawca, adwokat prowadzący działalność gospodarczą, zawarł umowę z firmą "Y", która z kolei miała umowę ze spółką "X" Sp. z o.o. na pośrednictwo w wynajmie nieruchomości na rzecz Sił Zbrojnych USA. Wnioskodawca świadczył usługi prawne dla spółki "X" Sp. z o.o., wspierając proces wynajmu nieruchomości Siłom Zbrojnym USA.

REKLAMA

Wnioskodawca argumentował, że jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, będąc wykonawcą kontraktowym w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 46c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte z tytułu świadczenia usług na rzecz Sił Zbrojnych USA powinny być zwolnione od opodatkowania.

Stanowisko fiskusa

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W interpretacji podkreślił, że dochody uzyskane przez wykonawcę kontraktowego z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że wnioskodawca, realizując usługi jako podwykonawca firmy "Y", która była bezpośrednim wykonawcą dla Sił Zbrojnych USA, spełniał kryteria "wykonawcy kontraktowego" w rozumieniu ww. definicji.

Dyrektor KIS potwierdził, że umowa o świadczenie usług, z której osiągane są dochody podlegające zwolnieniu z podatku dochodowego, nie musi być zawarta bezpośrednio z Siłami Zbrojnymi USA. Może to być umowa o świadczenie usług realizowanych "na rzecz Sił Zbrojnych USA".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, Dyrektor KIS uznał, że dochody wnioskodawcy z tytułu świadczenia usług prawnych dla Sił Zbrojnych USA są zwolnione od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.382.2023.1.MR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA