REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik VAT może korzystać ze zwolnienia, mimo braku aktualizacji VAT-R?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik, który nie przekroczył kwoty 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Może to zrobić mimo braku złożenia aktualizacji VAT-R w terminie.

Obroty ze sprzedaży nie przekroczyły kwoty 200 000 zł

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny od 1 czerwca 2018 roku. W 2022 roku i do lipca 2023 roku jego obroty ze sprzedaży nie przekroczyły kwoty 200 000 zł. Od początku 2023 roku zachowuje się jak podatnik VAT korzystający ze zwolnienia, mimo braku złożenia zawiadomienia w terminie. Nie pobiera podatku VAT od sprzedaży, nie składa plików JPK_VAT7M i nie odlicza podatku VAT od faktur zakupowych. W związku z tym, że wnioskodawca usługi z portali,  to składał tylko deklaracje VAT-8 od tych transakcji zakupowych.

REKLAMA

Wnioskodawca złożył 13 czerwca 2023 roku aktualizacje VAT-R, w której zaznaczył, że będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT od 1 stycznia 2023 r.

W związku z tym zadano pytanie: Czy może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 113 ust. 1 ustawy od 1 stycznia 2023 roku?

Zwolnienie przysługuje

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty 200 000 zł, ma prawo do zwolnienia od podatku VAT dla dokonywanej sprzedaży. Dodatkowo, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował, może ponownie skorzystać ze zwolnienia po upływie roku. W przypadku pytającego, który nie przekroczył tej kwoty w 2022 i 2023 roku, może on zastosować zwolnienie od podatku VAT od 1 stycznia 2023 roku, mimo braku złożenia aktualizacji VAT-R w terminie.

"Wskazania wymaga również, że w sytuacji, gdy w trakcie roku podatkowego 2023 (odpowiednio w latach następnych) wartość sprzedaży w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej przekroczy kwotę 200 000 zł zwolnienie straci moc z chwilą wykonania czynności, którą ww. kwota zostanie przekroczona. Prawo do omawianego zwolnienia straci Pan również, gdy zacznie wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy." - dodatkowo wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie:

Wynika z interpretacji, że podatnik, który nie przekroczył kwoty 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku pytającego, który spełnił ten warunek w 2022 i 2023 roku, może on zastosować zwolnienie od 1 stycznia 2023 roku, mimo braku złożenia aktualizacji VAT-R w terminie. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.364.2023.1.JG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA