REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik VAT może korzystać ze zwolnienia, mimo braku aktualizacji VAT-R?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik, który nie przekroczył kwoty 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Może to zrobić mimo braku złożenia aktualizacji VAT-R w terminie.

Obroty ze sprzedaży nie przekroczyły kwoty 200 000 zł

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny od 1 czerwca 2018 roku. W 2022 roku i do lipca 2023 roku jego obroty ze sprzedaży nie przekroczyły kwoty 200 000 zł. Od początku 2023 roku zachowuje się jak podatnik VAT korzystający ze zwolnienia, mimo braku złożenia zawiadomienia w terminie. Nie pobiera podatku VAT od sprzedaży, nie składa plików JPK_VAT7M i nie odlicza podatku VAT od faktur zakupowych. W związku z tym, że wnioskodawca usługi z portali,  to składał tylko deklaracje VAT-8 od tych transakcji zakupowych.

REKLAMA

Wnioskodawca złożył 13 czerwca 2023 roku aktualizacje VAT-R, w której zaznaczył, że będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT od 1 stycznia 2023 r.

W związku z tym zadano pytanie: Czy może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 113 ust. 1 ustawy od 1 stycznia 2023 roku?

Zwolnienie przysługuje

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty 200 000 zł, ma prawo do zwolnienia od podatku VAT dla dokonywanej sprzedaży. Dodatkowo, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował, może ponownie skorzystać ze zwolnienia po upływie roku. W przypadku pytającego, który nie przekroczył tej kwoty w 2022 i 2023 roku, może on zastosować zwolnienie od podatku VAT od 1 stycznia 2023 roku, mimo braku złożenia aktualizacji VAT-R w terminie.

"Wskazania wymaga również, że w sytuacji, gdy w trakcie roku podatkowego 2023 (odpowiednio w latach następnych) wartość sprzedaży w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej przekroczy kwotę 200 000 zł zwolnienie straci moc z chwilą wykonania czynności, którą ww. kwota zostanie przekroczona. Prawo do omawianego zwolnienia straci Pan również, gdy zacznie wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy." - dodatkowo wskazał organ.

Podsumowanie:

Wynika z interpretacji, że podatnik, który nie przekroczył kwoty 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku pytającego, który spełnił ten warunek w 2022 i 2023 roku, może on zastosować zwolnienie od 1 stycznia 2023 roku, mimo braku złożenia aktualizacji VAT-R w terminie. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.364.2023.1.JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA