REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna od babci na zakup mieszkania. Co z podatkiem?

Darowizna od babci na zakup mieszkania. Co na to fiskus?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie jest stanowisko fiskusa dotyczące zwolnienia od podatku darowizny środków pieniężnych od babci na cel zakupu mieszkania? Z interpretacji KIS wynika, że podatnik może skorzystać z tej korzyści pod warunkiem zgłoszenia darowizny w terminie 6 miesięcy oraz udokumentowania wpływu środków na konto. Artykuł objaśnia, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby uniknąć opodatkowania w takiej sytuacji.

Umowa darowizny środków pieniężnych z babcią. Co z podatkiem?

W dniu 1 września 2022 r. podatnik zawarł umowę darowizny środków pieniężnych z babcią, które miały być przeznaczone na zakup mieszkania. Babcia podatnika jest osobą w podeszłym wieku, schorowaną i leżącą, co uniemożliwia jej samodzielne dokonanie wpłaty środków na konto podatnika. Środki pieniężne zostały przekazane gotówką z wyraźnym wskazaniem na cele mieszkaniowe. Tego samego dnia środki zostały wpłacone na konto podatnika w imieniu babci, a następnie zostały przeznaczone na zakup mieszkania. Darowizna została zgłoszona na druku SD-Z2 do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy.

REKLAMA

Darowizny od babci jest zwolnione od podatku, pod warunkiem zgłoszenia darowizny

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), nabycie darowizny od babci przez podatnika jest zwolnione od podatku, pod warunkiem zgłoszenia darowizny do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania środków oraz udokumentowania wpływu tych środków na konto zgodnie z zawartą umową. KIS lub MF powołują się na art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jako podstawę zwolnienia.

Podsumowanie interpretacji KIS

Z interpretacji KIS wynika, że podatnik, który otrzymał darowiznę od babci w celu zakupu mieszkania, może skorzystać z zwolnienia podatkowego, jeżeli spełni określone warunki. Konieczne jest zgłoszenie darowizny na druku SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od otrzymania środków oraz udokumentowanie wpływu tych środków na konto zgodnie z zawartą umową. Dla podatnika oznacza to, że nie będzie musiał płacić podatku od nabycia darowizny. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nabycie darowizny w takich okolicznościach podlega zwolnieniu podatkowemu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.80.2023.1.PB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ula
    2024-03-30 15:58:13
    Jeśli szukacie doświadczonego notariusza to polecam kancelarię Cejrowska z Tczewan
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

REKLAMA