REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak KIS interpretuje ustalanie kosztów przy sprzedaży udziałów?

koszty podatkowe 2023, koszty uzyskania przychodu, PIT, CIT, podatki dochodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością  stanowiących większość kapitału zakładowego Spółki.

Sprzedaż udziałów i pytanie o koszty uzyskania przychodów

Wnioskodawca planuje sprzedać udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które stanowią większość kapitału zakładowego spółki. Spółka jest następcą prawnym spółki jawnej, która przez cały okres prowadzenia działalności była podmiotem transparentnym podatkowo. Dochód podatkowy generowany przez spółkę jawną podlegał opodatkowaniu PIT po stronie wnioskodawcy, proporcjonalnie do prawa wnioskodawcy do udziału w zyskach tej spółki.

REKLAMA

Czy ustalając koszt uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów, zgodnie z art. 22 ust. 1t ustawy o PIT, kwota zysków zatrzymanych powinna być traktowana jako kwota wypłat dokonanych z tytułu udziału w spółce przekształcanej, a tym samym czy powinna pomniejszać kwotę kosztów uzyskania przychodów ustalaną zgodnie z przedmiotową regulacją?

Zyski zatrzymane nie pomniejszają kosztów uzyskania przychodów

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odniosła się do art. 22 ust. 1t ustawy o PIT, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów związanych z transparentnymi spółkami osobowymi. KIS wskazała, że zgodnie z tym przepisem, wydatki na nabycie lub objęcie udziałów oraz inne wydatki na papier wartościowe nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów, ale są uwzględniane jako koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów. 

Na podstawie udzielonej interpretacji przez KIS wynika, że kwota zysków zatrzymanych nie powinna być traktowana jako wypłata z tytułu udziału w spółce przekształcanej. Zyski zatrzymane nie będą pomniejszać kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.361.2023.1.AA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA