REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekształcenie spółki wpływa na opodatkowanie dochodów wspólników?

Zmiany, paragraf/ fot. Shutterstock
Zmiany, paragraf/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy opodatkowania dochodów wspólników w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. Według organu, zysk wypracowany przez spółkę przed przekształceniem, wypłacony wspólnikom, stanie się ich przychodem i będzie opodatkowany stawką 19%. Przekształcenie spółki oraz przeniesienie kapitału zapasowego nie generuje obowiązku podatkowego dla wspólników.

Kiedy powstaje przychód

Sprawa dotyczy przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki Przekształcanej) w spółkę komandytową (Spółkę Przekształconą). Obie te spółki wypełniają definicję "spółki" w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy zysk wypracowany przez Spółkę Przekształcaną przekazany na kapitał zapasowy stał się na dzień jej przekształcenia w Spółkę Przekształconą (Wnioskodawcę) przychodem dla wspólników Wnioskodawcy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy też stanie się przychodem dla ww. wspólników z chwilą podjęcia uchwały o wypłacie wspólnikom Wnioskodawcy zysku Spółki osiągniętego do dnia 31 lipca 2022 r. i zgromadzonego na kapitale zapasowym z dniem ustalonej w uchwale wypłaty.

Potrzebna uchwała o wypłacie zysku

REKLAMA

Dyrektor KIS wyjaśnił, że zysk wypracowany przez Spółkę Przekształcaną przekazany na kapitał zapasowy nie jest przychodem dla wspólników Wnioskodawcy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten staje się przychodem dla wspólników dopiero w momencie podjęcia uchwały o wypłacie zysku Spółki osiągniętego do dnia 31 lipca 2022 r. i zgromadzonego na kapitale zapasowym.

Spółka Przekształcona będzie zobowiązana do pobrania i wpłacenia z tego tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych jako płatnik. Natomiast na dzień przekształcenia po stronie wspólników przychód z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych nie powstanie.

Dyrektor KIS podkreślił, że wypłata zysku powoduje powstanie u wspólnika przychodu; w przypadku osoby fizycznej jest to przychód zaliczany do źródła kapitały pieniężne, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku spółka wypłacająca dywidendę pełni rolę płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie powyższego - w odniesieniu do wypłaty przez Spółkę Przekształconą wspólnikom zysku Spółki Przekształcanej - stanowić ona będzie dla wspólników przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten powstaje zatem w momencie wypłaty i jest opodatkowany stawką 19%. W konsekwencji Spółka Przekształcona jest zobowiązana, jako płatnik, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłat dokonywanych na rzecz wspólników.

Podsumowanie

Na podstawie interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że zysk przekazany na kapitał zapasowy Spółki Przekształcanej nie jest przychodem dla wspólników Wnioskodawcy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten staje się przychodem dla wspólników dopiero w momencie podjęcia uchwały o wypłacie zysku Spółki. Spółka Przekształcona będzie zobowiązana do pobrania i wpłacenia z tego tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych jako płatnik.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.401.2023.1.KP

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA