REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi projektowania aplikacji komputerowych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

kilku pracodawców a zwolnienie chorobowe komputer praca
kilku pracodawców a zwolnienie chorobowe komputer praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy opodatkowania przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWIU 62.01.11.0 (usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania) 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 12 stycznia 2015 roku, opartą na wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Główne PKD to 62.01.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi. 

REKLAMA

REKLAMA

Do głównych zadań Wnioskodawcy zgodnie z umową należą usługi informatyczne związane z projektowaniem zachowań użytkowników aplikacji, projektowaniem interfejsu użytkownika, projektowaniem interakcji aplikacji oraz projektowaniem zachowań klientów w sklepach internetowych. Wnioskodawca nie świadczy usług związanych z tworzeniem i modyfikowaniem oprogramowania.

Wnioskodawca zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej w celu uzyskania interpretacji, czy przychody z działalności usługowej opisanej we wniosku mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5% zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stanowisko KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

KIS wskazała, że zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Warunkiem korzystania z tej formy opodatkowania jest m.in. uzyskanie przychodów z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro w roku poprzedzającym rok podatkowy. Ponadto, usługi świadczone przez Wnioskodawcę, które zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi do PKWiU 62.01.11.0, Dlatego przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia tych usług powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu w wysokości 12%.

Podsumowanie

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi związane są z oprogramowaniem. Tym samym usługi te objęte  są dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b omawianej ustawy, a zatem przychód uzyskany przez Pana z tytułu świadczonych usług powinien zostać opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.596.2022.2.JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA