REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka ryczałtu dla architekta systemów i wymiany informacji.

praca zdalna okazjonalna, komputer
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł przedstawia interpretację przepisów podatkowych dotyczących możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu. Wnioskodawca, który zajmuje się doradztwem i projektowaniem w obszarze architektury systemów i wymiany informacji między nimi, zwrócił się o indywidualną interpretację przepisów. Według udzielonej odpowiedzi Krajowej Izby Skarbowej Wnioskodawca może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy stawce 12%. Ta interpretacja dotyczy także podobnych działalności usługowych i ma istotne znaczenie dla organów administracji skarbowej.

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 1 marca 2018 r. Jego działalność obejmuje doradztwo, uczestnictwo w spotkaniach koncepcyjnych i biznesowych, definiowanie procesów biznesowych, analizę błędów, projektowanie procesów wymiany informacji między systemami, tworzenie dokumentów koncepcyjnych nowych połączeń, rozwój istniejących połączeń i ich utrzymanie, implementację integracji, testowanie nowych i istniejących rozwiązań, prowadzenie prac utrzymaniowych i aktualizacyjnych systemów integracji, konfigurowanie systemów końcowych firmy do wymiany komunikatów z systemem integracji lub bezpośrednio z innym systemem, przygotowywanie rozszerzeń w kodzie po stronie systemu integracji, tworzenie dokumentacji projektowej i wsparcie powdrożeniowe. Wnioskodawca wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania i chciałby opodatkować osiągnięty przychód 8,5% stawką ryczałtu, począwszy od 2022 r.

REKLAMA

Stanowisko KIS 

Mimo wskazania przez Wnioskodawcę, że wykonywane przez niego czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje fakt, że Wniokodawca świadczy  usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji wynika, że Wnioskodawca może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b  ustawy o ryczałcie. Stawka podatku wynosić będzie 12%. Ta interpretacja ma zastosowanie do konkretnej działalności Wnioskodawcy i umożliwia mu ustalenie prawidłowego sposobu opodatkowania swoich przychodów. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że będą one stosować stawkę podatku ryczałtowego w wysokości 12 % do podobnych przypadków działalności usługowej związanej z architekturą systemów i wymianą informacji między systemami.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.837.2022.2.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA