REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT w przypadku realizacji projektu związanego z e-zdrowiem?

VAT od realizacji projektu związanego z e-zdrowiem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oto stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w ramach realizacji projektu związanej z e-zdrowiem. Wnioskodawca projektu posiadający zakupione oprogramowanie i sprzęt komputerowy, zapytał KIS o możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego. W odpowiedzi, KIS przywołał wcześniejsze interpretacje, wskazując, że jeżeli towary i efekty projektu są wykorzystywane jedynie do czynności zwolnionych z VAT, odliczenie podatku VAT naliczonego nie jest możliwe. Artykuł prezentuje stanowisko KIS oraz konsekwencje dla wnioskodawcy.

VAT od realizacji projektu związanego z e-zdrowiem

Wnioskodawca zrealizował projekt pn. „...” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ... na lata 2014-2020. Projekt ten został objęty Osią priorytetową 3 - Cyfrowy Region, Działaniem 3.2 - E-zdrowie. W ramach realizacji projektu, Wnioskodawca zakupił oprogramowanie i sprzęt komputerowy. Nabyte towary i efekty zrealizowanego projektu będą wyłącznie wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W fakturach dokumentujących zakupy, Wnioskodawca występuje jako nabywca.

REKLAMA

Podatnik nie będzie mógł odliczyć VAT

REKLAMA

Według Wnioskodawcy, warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie są spełnione w przypadku realizacji projektu, zgodnie z wydanymi wcześniej interpretacjami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4012.27.2020.2.WR. Wnioskodawca uważa, że odliczenie podatku VAT naliczonego nie będzie możliwe w zakresie realizowanego projektu, ponieważ towary nabyte w związku z projektem oraz efekty z niego wynikające są wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku VAT.

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przywołał wcześniejsze interpretacje, które potwierdzają, że jeżeli towary i efekty projektu są wykorzystywane jedynie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT, to nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w ramach realizacji tego projektu.

Podsumowanie

W wyniku tej interpretacji, Wnioskodawca otrzymał informację, że nie będzie mógł odliczyć podatku VAT naliczonego w związku z realizacją swojego projektu. Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej jest zgodne z wcześniejszymi interpretacjami dotyczącymi podobnych sytuacji, które potwierdzają, że odliczenie podatku VAT naliczonego nie jest możliwe, jeśli towary i efekty projektu są wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania VAT. Wnioskodawca powinien uwzględnić te informacje w swojej dalszej działalności oraz w rozliczeniach podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.863.2022.1.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA