REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy składki na rzecz organizacji sfinansowane z dotacji budżetowej są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?

chat gpt zdrowie medycyna
chat gpt zdrowie medycyna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z  19 czerwca 2023 r. dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu wnioskodawcy pochodzącego z otrzymanej dotacji, przeznaczonego na opłaty na rzecz składki członkowskiej z tytułu przystąpienia Polski do tej organizacji.

Stan faktyczny

Wnioskodawca to państwowa osoba prawna, utworzona ustawą, działająca na podstawie statutu zatwierdzonego przez odpowiedni organ. Wnioskodawca prowadzi jedne z pierwszych publicznych programów finansujących realizację projektów niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce. Koszty bieżącej działalności wnioskodawcy są pokrywane z dotacji podmiotowej otrzymywanej z budżetu państwa. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych. Uzyskane dochody są przeznaczane na cele statutowe, zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie, czy wpłaty wnoszone jako składka na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, które w całości pokrywane są z dotacji otrzymywanej z budżetu państwa, są wolne od podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca jest zdania, że skoro składki na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, są w całości sfinansowane z dotacji budżetowej, to dochód stanowiący równowartość tych wpłat, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Stanowisko KIS 

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy, uznając, że składki na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, sfinansowane są w całości uzyskaną z budżetu państwa dotacją, a zatem dochód stanowiący równowartość tych wpłat, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Organ podatkowy podkreślił, że kluczowe jest to, że składki członkowskie są w całości pokrywane z dotacji otrzymywanej z budżetu państwa. W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód stanowiący równowartość tych wpłat jest zwolniony z opodatkowania.

Wnioskodawca, jako podmiot korzystający ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych, może korzystać z ww. zwolnienia, pod warunkiem że otrzymane środki zostaną przeznaczone na realizację celów statutowych, co w tym przypadku ma miejsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

KIS potwierdziła, że składki członkowskie, które są w całości pokrywane z dotacji otrzymywanej z budżetu państwa, są zwolnione z opodatkowania. To stanowisko jest zgodne z interpretacją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która ma na celu promowanie realizacji celów statutowych przez podmioty korzystające ze zwolnienia przedmiotowego z podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.222.2023.1.KW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA