REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może obniżyć VAT w związku z realizacja projektu drogowego?

VAT w związku z realizacja projektu drogowego
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gminy często podejmują inwestycje mające na celu poprawę infrastruktury drogowej w miejscowościach. Jednym z takich projektów jest przebudowa dróg lub ulic. W związku z tym, gmina może zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o wydanie interpretacji dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT związanych z realizacją projektu. W artykule omówimy interpretację KIS dotyczącą obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku realizacji projektu przez gminę oraz jakie są konsekwencje wynikające z tej interpretacji.

VAT w związku z realizacja projektu drogowego

Gmina (…) zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej lub Ministerstwa Finansów z prośbą o wydanie interpretacji dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT związanych z realizacją projektu pn. Przebudowa drogi gminnej nr (…) w miejscowości (…) gmina (…) oraz Przebudowa ul. (…) w miejscowości (…) gmina (…). Projekt ten ma na celu poprawę jakości komunikacji oraz bezpieczeństwa ruchu kołowego, a nie przewiduje się na nim prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu

W odpowiedzi na zapytanie Gminy (…) Krajowa Informacja Skarbowa lub Ministerstwo Finansów wydało interpretację, z której wynika, że gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizacji projektu. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku realizacji zadania zgodnego z art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, takiego jak modernizacja dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacja ruchu drogowego, gmina nie jest podatnikiem podatku VAT i nie ma prawa do odliczenia VAT związanych z tym zadaniem.

Podsumowanie

Wynika z tego, że gmina (…) nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizacji projektu pn. Przebudowa drogi gminnej nr () w miejscowości (…) gmina (…) oraz Przebudowa ul. (…) w miejscowości (…) gmina (…). Interpretacja ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego i dotyczy jedynie tego konkretnej sytuacji. Gmina może jednak ubiegać się o zwrot VAT dotyczącego zakupionych towarów lub usług, jeśli będą one wykorzystywane w innych celach, np. w ramach prowadzonej przez nią działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.183.2023.1.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA