REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zaległe alimenty są wolne od podatku dochodowego?

Zaległe alimenty wolne od podatku dochodowego
Zaległe alimenty wolne od podatku dochodowego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że zaległe alimenty otrzymane przez osobę uprawnioną za okres przed ukończeniem 25 roku życia są wolne od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, zaległe alimenty nie podlegają wykazaniu w zeznaniu podatkowym.

Alimenty za okres przed ukończeniem 25 lat

Wnioskodawczyni była uprawniona do świadczeń alimentacyjnych od ojca, zgodnie z wyrokiem sądu z 2012 r., który zobowiązał ojca do wypłaty alimentów w wysokości 3 000 zł miesięcznie. Pomimo wyroku, ojciec nie regulował należności od 2013 r. do momentu śmierci w 2015 r. Kobieta wystąpiła do sądu o nadanie klauzuli wykonalności i wszczęcie egzekucji alimentów przez komornika, jednak egzekucja ta przez wiele lat była nieskuteczna. Do momentu osiągnięcia przez podatniczkę 25 lat, zaległość alimentacyjna wynosiła 87 000 zł należności głównej oraz około 39 344 zł odsetek. W 2022 r. zaległe alimenty zostały w pełni zaspokojone przez spadkobiercę ojca poprzez sprzedaż części majątku spadkowego.

REKLAMA

Kobieta uważała, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. a ustawy o PIT, otrzymane alimenty są wolne od podatku dochodowego i nie podlegają ujawnieniu w zeznaniu rocznym. Argumentowała, że alimenty przyznane na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, są zwolnione z opodatkowania niezależnie od tego, czy zostały zasądzone wyrokiem sądowym, czy płacone bez wyroku sądowego. Alimenty te powinny być uznane za kwotę wolną od podatku, gdyż zostały przyznane w okresie, w którym nie podlegały opodatkowaniu. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z prawem.

Zaległe alimenty wolne od podatku dochodowego

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zaległe alimenty otrzymane przez osobę uprawnioną za okres przed ukończeniem 25 roku życia są wolne od podatku dochodowego. 

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT, w szczególności do art. 21 ust. 1 pkt 127 tej ustawy. Wyjaśnił, że zwolnieniem, o którym mowa ww. uregulowaniu objęte są uzyskane alimenty wypłacane m.in. na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia. W przypadku alimentów na rzecz dzieci ustawodawca nie zastrzegł dodatkowych – poza ograniczeniem wiekowym oraz szczególnym uregulowaniem dotyczącym dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – warunków, które muszą być spełnione, aby otrzymane kwoty alimentów były zwolnione od opodatkowania.

Następnie organ zaznaczył, że moment wypłaty i zasądzenia świadczenia nie ma znaczenia dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia. Jeśli alimenty są należne za okres sprzed ukończenia przez dziecko 25 roku życia, to niezależnie od późniejszego ich otrzymania, korzystają ze zwolnienia od opodatkowania. W związku z tym zaległe alimenty otrzymane przez wnioskodawczynię za okres przed ukończeniem 25 roku życia są wolne od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. a ustawy o PIT. Co więcej, kobieta nie musi wykazywać otrzymanych zaległych alimentów w rocznym zeznaniu podatkowym.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzam, że skoro otrzymała Pani zaległe alimenty za okres przed ukończeniem przez Panią 25. roku, to przedmiotowe alimenty (należność główna) są wolne od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na gruncie opisanego stanu faktycznego zaległe alimenty nie podlegają wykazaniu w zeznaniu podatkowym” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.312.2024.1.TR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA