REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki finansowe wypłacane przez Urząd Pracy osobom bezrobotnym i poszukującym zatrudnienia są zwolnione z PIT?

powiatowy urząd pracy bezrobocie bezrobotni praca doradztwo poradnictwo zasiłek zasiłki socjal
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki finansowe wypłacane w ramach projektu pilotażowego osobom bezrobotnym są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), podczas gdy te same świadczenia wypłacane osobom poszukującym pracy podlegają opodatkowaniu.

Środki dla osób bezrobotnych i poszukujących zatrudnienia a zwolnienie z PIT

Powiatowy Urząd Pracy, na mocy umowy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej otrzymał fundusze na projekt pilotażowy wspierający osoby młode do 30 roku życia, zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy. Projekt, finansowany był ze środków rezerwy Funduszu Pracy i obejmował staże zawodowe, bony na start i testy zawodu.

REKLAMA

Wnioskodawca, który zwrócił się z pytaniem do KIS chciał się dowiedzieć czy środki finansowe przyznawane osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w ramach projektu pilotażowego są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W jego ocenie środki wypłacane osobom bezrobotnym w ramach projektu są wolne od podatku dochodowego, natomiast te wypłacane osobom poszukującym pracy podlegają opodatkowaniu.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Organ podatkowy podkreślił znaczenie projektów pilotażowych jako narzędzia aktywizacji zawodowej, jednocześnie rozróżniając status osoby bezrobotnej i poszukującej pracy w kontekście prawa podatkowego. Wskazał, że środki finansowe wypłacane w ramach projektu pilotażowego osobom bezrobotnym, co ma na celu ich dalszą aktywizację i ułatwienie wejścia na rynek pracy, korzystają ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w przypadku wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów poszukujących pracy, przedmiotowe zwolnienie podatkowe nie znajduje zastosowania. Oznacza to, że w tym przypadku Powiatowy Urząd Pracy, jako płatnik, ma obowiązki związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.827.2023.2.NM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA