REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu?

spadek dziedziczenie prawo
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył nieruchomość, nie podlega opodatkowaniu.

Sprzedaż mieszkania nabytego w spadku a podatek

Po śmierci brata i jego żony, podatnik odziedziczył mieszkanie, które brat nabył razem z żoną w 2002 roku w ramach wspólności majątkowej. Spadek został formalnie uznany przez Sąd Rejonowy w kwietniu 2023 roku. Następnie, mieszkanie zostało sprzedane 1 września 2023 roku.

REKLAMA

Mężczyzna chciał się dowiedzieć, czy w opisanym przypadku ma obowiązek zgłoszenia sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku do Urzędu Skarbowego oraz czy powinien zapłacić podatek od osób fizycznych w związku ze skutkami podatkowymi tej transakcji. W jego ocenie sprzedaż mieszkania nie powinna podlegać opodatkowaniu, ani zgłoszeniu, ponieważ dokonano jej po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta przez spadkodawcę, czyli jego brata. Uważał, że decydująca jest data nabycia mieszkania przez brata w 2002 roku, a nie data jego śmierci czy stwierdzenia spadku.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa, w swojej interpretacji, przyznała rację podatnikowi. W uzasadnieniu wskazano na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości podlegają opodatkowaniu, jeżeli sprzedaż następuje przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Interpretacja podkreślała, że moment nabycia przez spadkodawcę ma decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu.

Podatnik sprzedał mieszkanie w 2023 roku, a jego brat nabył je w 2002 roku, co oznaczało, że 5-letni okres, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży, minął już w 2007 roku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż nieruchomości nie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ została zrealizowana po upływie wymaganego pięcioletniego terminu.

Źródło: Dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.1009.2023.1.MR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Roki
    2024-04-02 13:41:07
    nie do konca tak to działa, trzeba sprzedać po 5 latach od otrzymania tegoż spadku,.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA