REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychód z cesji licencji na oprogramowanie komputerowe może być opodatkowany 10% ryczałtem?

nowe technologie nowa technologia kompetencje umiejętności zdolności cyfrowe cyfrowa cyfrowo
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  potwierdził, że przychód z odpłatnej cesji praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów licencyjnych, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku ze zmianą formy opodatkowania w 2022 r. na ryczałt ewidencjonowany, uzyskany z odpłatnej cesji przychód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. wg stawki wynoszącej 10%.

Przychód z odpłatnej umowy cesji licencji 

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) złożyła zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dotyczące opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnej umowy cesji licencji na oprogramowanie komputerowe. 

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednim roku podatnik opodatkowywał swoje dochody w formie podatku liniowego, a obecnie, od 2022 roku, wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu. W 2021 roku na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zakupił licencje na korzystanie z oprogramowania komputerowego do tworzenia wizualizacji graficznych. W 2022 r. dokonał odpłatnej cesji praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów licencyjnych na powiązaną w rozumieniu przepisów o cenach transferowych spółkę z o.o.

W tym stanie sprawy zadał pytanie: Czy przychód uzyskany z odpłatnej umowy cesji stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i może Pan opodatkować go z zastosowaniem 10% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego, o której mowa w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10%

Dyrektor KIS odpowiedział, że przychód z odpłatnej umowy cesji licencji może być opodatkowany według 10% stawki ryczałtu zgodnie z treścią art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

REKLAMA

Zgodnie z przepisami, ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości, takich jak licencje na oprogramowanie komputerowe, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wobec powyższego, przychód z odpłatnej cesji praw i obowiązków wynikających z zawartych umów licencyjnych jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku ze zmianą formy opodatkowania w 2022 r. na ryczałt ewidencjonowany, uzyskany z odpłatnej cesji przychód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. wg stawki wynoszącej 10%." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że przychód uzyskany z odpłatnej umowy cesji licencji na oprogramowanie komputerowe może być opodatkowany 10% stawką ryczałtowanego podatku dochodowego. Oznacza to, że podatnik będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki podatku przy opodatkowaniu tego przychodu zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.608.2022.2.MZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA