REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy mieszkańcy stając się właścicielami wymienionych pieców podlegają opodatkowaniu?

kocioł na pellet, biomasa, piec, ogrzewanie
kocioł na pellet, biomasa, piec, ogrzewanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że gmina nie ma obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C dla mieszkańców korzystających z dotacji na wymianę pieców, gdyż przychód z tej dotacji jest zwolniony z opodatkowania.

Wymiana pieców przez gminę, a PIT 

W 2017 roku gmina zawarła umowę z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na dofinansowanie realizacji określonego zadania. Głównym celem była wymiana mało ekologicznych kotłów i pieców węglowych na bardziej ekologiczne kotły gazowe w budynkach mieszkalnych. Finansowanie projektu było trójstronne, gdzie inwestor-mieszkaniec pokrywał 25% kosztów, a pozostałe 75% finansowane było z dotacji. Gmina stała się właścicielem pieców na okres trwałości projektu (5 lat), po czym piec stał się własnością mieszkańca.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy mieszkańcy, stając się właścicielami pieców, podlegają opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób fizycznych? Według gminy, mieszkańcy korzystający z dotacji na wymianę pieców są zwolnieni z opodatkowania, w związku z czym nie ma obowiązku wystawiania dokumentów PIT-8C dla dotowanych.

KIS: przychód z dotacji na wymianę pieców jest zwolniony z PIT

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ wyjaśnił, że przychód z dotacji na wymianę pieców jest zwolniony z opodatkowania. Organ wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych, które są wyraźnie zwolnione z opodatkowania lub od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. 

KIS podkreśliła, że udzielona dotację na modernizację kotłowni, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, jeśli pochodzi z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego i jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych. Jednakże, jeśli dotacja jest przeznaczona na wynagrodzenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą, to nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. Organ zaznaczył, że w przypadku udzielonej dotacji na wymianę pieców, o ile dotacja pochodzi z budżetu gminy lub powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji, to jest to dotacja celowa zgodnie z przepisami o finansach publicznych i może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: W zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą osobom fizycznym dofinansowania na wymianę pieców. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.643.2023.2.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA