REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy straty z lat ubiegłych mogą być odliczone od podstawy obliczania daniny solidarnościowej?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że na potrzeby obliczania daniny solidarnościowej odliczeniu podlegają straty z lat ubiegłych, jako sposób obliczania dochodu wg art. 30b PITU, do którego odsyła art. 30h Ustawy o PIT. 

Odliczenie strat z lat ubiegłych od uzyskanego dochodu

W 2022 roku podatnik był wspólnikiem spółki jawnej i uzyskał dochód z działalności gospodarczej oraz zyski kapitałowe z prowadzonego rachunku giełdowego. W trakcie roku doszło do zmiany umowy spółki jawnej, przekształcenia jej w spółkę komandytową oraz rejestracji tej spółki w KRS. Podatnik odliczył straty z lat ubiegłych od uzyskanego w 2022 roku dochodu, co wpłynęło na wysokość daniny solidarnościowej.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy strata poniesiona w latach ubiegłych ze źródła przychodu jakim są zyski kapitałowe podlega odliczeniu od podstawy obliczania daniny solidarnościowej jako sposób obliczania dochodu w myśl art. 30b PITU, do którego odsyła art. 30h PITU? 

Można odliczyć stratę podatkową w składanych zeznaniach podatkowych PIT -38

REKLAMA

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) straty poniesione w latach ubiegłych ze źródła, jakim są zyski kapitałowe, podlegają odliczeniu od podstawy obliczania daniny solidarnościowej. Organ powołał się na przepisy art. 30h i art. 30b Ordynacji podatkowej, które nie wykluczają możliwości odliczenia strat z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej. Tego nie wyłącza również art. 9 ust. 3, który umożliwia obniżenie dochodu o straty z lat ubiegłych.

"Innymi słowy, jeżeli podstawę obliczenia daniny solidarnościowej ustala się na podstawie zasad określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co ma miejsce w opisanych przez Pana okolicznościach - to zastosowanie (do obliczenia tej podstawy) znajduje również art. 9 ust. 3 w zw. z ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej za rok podatkowy 2022 z tytułu osiągniętych zysków o których mowa w art. 30b ww. ustawy miał Pan prawo odliczyć stratę podatkową wykazaną w latach 2019 i 2021 w składanych za te lata zeznaniach podatkowych PIT -38." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że straty z lat ubiegłych ze źródła przychodu jakim są zyski kapitałowe mogą być odliczone od podstawy obliczania daniny solidarnościowej. Oznacza to, że podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania daniną solidarnościową poprzez odliczenie strat z lat poprzednich. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.650.2023.1.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA