REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy transport, nocleg i wyżywienie dla pracowników mobilnych to świadczenie podlegające opodatkowaniu?

podróż służbowa samolot
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne świadczenia w postaci transportu, noclegu i wyżywienia dla pracowników mobilnych mogą być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Pytanie o koszty pracownika mobilnego

Firma, posiadająca siedzibę w Polsce, zatrudnia prokurenta, który ma miejsce zamieszkania we Włoszech. Ten pracownik, z racji specyfiki swojej roli, często przemieszcza się między miejscem zamieszkania, siedzibą polskiej spółki oraz siedzibą spółki matki we Włoszech. Wykonuje pracę mobilną oraz uczestniczy w spotkaniach biznesowych, które odbywają się w różnych godzinach. W związku z tym pracodawca zapewnia mu transport, noclegi i wyżywienie.

Główne zapytanie koncentrowało się na tym, czy nieodpłatne świadczenia takie jak transport, nocleg i wyżywienie dla pracownika mobilnego stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, oraz czy pracodawca musi pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy.

Wnioskodawca argumentował, że takie świadczenia są udzielane w interesie pracodawcy, a nie pracownika. Dlatego nie powinny być one traktowane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Wszystkie te stanowiska opierały się na wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz orzeczeniach sądów administracyjnych.

KIS: transport, nocleg i wyżywienie pracownika mobilnego to przychód

Krajowa Informacja Skarbowa nie zgodziła się z przedstawionym stanowiskiem. Wskazała, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu, chyba że są wyraźnie zwolnione. Jeśli świadczenie zostało spełnione za zgodą pracownika, było w jego interesie i przyniosło mu korzyść majątkową, oraz jest możliwe do zindywidualizowania, to stanowi ono przychód podlegający opodatkowaniu.

W przypadku pracowników mobilnych, takich jak prokurent w omawianej sytuacji, nieodpłatne nocleg, transport i i wyżywienie mogą być traktowane jako przychód. Są one organizowane przez pracodawcę w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy, więc są one w interesie pracodawcy, nie pracownika. Dlatego stanowią one przychód, który podlega opodatkowaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.508.2023.3.NM

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA