REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości, którą w części odziedziczyły od dzieci, a następnie przekazały ją ojcu, wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

dom nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że odpłatne zbycie nieruchomości z tytułu sprzedaży udziału 3/8 w nieruchomości nabytego od dzieci w drodze działu spadku, nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie powstał u niego obowiązek zapłaty PIT z tytułu sprzedaży udziału. 

sprzedaż nieruchomości po dziale spadku

Podatnik, który nabył w 1995 roku nieruchomość gruntową wraz z żoną, zwrócił się do Dyrektora KIS z zapytaniem dotyczącym opodatkowania sprzedaży nieruchomości, którą otrzymał w dziale spadku po swojej żonie od wspólnych dzieci. Wspólność małżeńska między Wnioskodawcą i jego żoną istniała od 7 czerwca 1975 roku do 10 sierpnia 2020 roku, tj. do śmierci małżonki. Spadek został nabyty w marcu 2021 roku, a sprzedaż miała miejsce w lutym 2023 roku. Podatnik wskazał, że nieruchomość była zabudowana domem jednorodzinnym w stanie surowym.

REKLAMA

W związku z tym, we wniosku zostało sformułowane pytanie: Czy od części 3/8, które dostał Pan od dzieci będzie musiał Pan zapłacić podatek dochodowy, ponieważ nie minęło 5 lat od nabycia? 

Podatnik nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, podatnik nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, którą otrzymał w dziale spadku od swoich dzieci. Organ powołał się na przepis art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyłącza spod opodatkowania dochody z tytułu zbycia nieruchomości, jeżeli nieruchomość była wykorzystywana na cele mieszkaniowe przez co najmniej 5 lat przed zbyciem.

"Mając na uwadze powyższe ustalenia oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że z uwagi na panujący w Pana małżeństwie ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej nie można wyodrębnić udziałów, które Pan oraz Pana żona posiadali w chwili nabycia nieruchomości. Z tego względu nie mógł Pan ponownie nabyć udziałów w przedmiotowej nieruchomości, ani w drodze dziedziczenia, ani w drodze działu spadku. W związku z powyższym nabycie przez Pana, stosownie do art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nastąpiło w 1995 r., tj. w momencie nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Zatem odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowi dla Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie powstał u Pana obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży udziału 3/8 w nieruchomości nabytego od dzieci w drodze działu spadku." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, którą otrzymał w dziale spadku od swoich dzieci. Wynika to z faktu, że nieruchomość była wykorzystywana na cele mieszkaniowe przez okres dłuższy niż 5 lat przed jej zbyciem. Wnioski dla pytającego są korzystne, ponieważ nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów związanych z podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.165.2023.3.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA