REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowiada za podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?

upadłość konsumencka pieniądze portfel długi faktury rachunki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS ustalił, że w przypadku upadłości dłużnika - osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, to upadły powinien wywiązać się z obowiązków podatkowych, a nie syndyk ze środków masy upadłości. 

Syndyk dokonał sprzedaży nieruchomości upadłego

Podatnik, będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, znalazł się w upadłości i został wyznaczony syndyk do zarządzania masą upadłości. Upadły w drodze dziedziczenia nabył udział w prawie własności nieruchomości, a następnie dokonano zniesienia współwłasności. Upadły otrzymał na własność część nieruchomości. Syndyk dokonał sprzedaży nieruchomości i przygotowuje się do podziału uzyskanych kwot pomiędzy wierzycieli. 

REKLAMA

Wnioskodawczyni, działając jako syndyk, nie ma pewności, czy dokonane zniesienie współwłasności spowodowało nabycie przez Upadłego w rozumieniu przepisów, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Syndyk zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu ustalenia, czy podatek dochodowy powinien zostać odprowadzony z środków masy upadłości czy ze środków prywatnych Upadłego oraz kto powinien podpisać deklarację PIT-39 - Syndyk czy Upadły.

Upadły pozostaje podatnikiem

Dyrektor KIS odpowiedział na zapytanie Wnioskodawczyni i ustalił, że w opisanym przypadku to upadły powinien odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych na rachunek Urzędu Skarbowego, a nie syndyk ze środków masy upadłości. Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Kodeksu postępowania cywilnego, które regulują obowiązki podatkowe i odpowiedzialność podatnika. Upadły, mimo utraty prawa do zarządu i rozporządzania majątkiem, nie traci statusu podatnika i nadal ponosi odpowiedzialność za kwestie podatkowe. Syndyk działa jako zastępca pośredni upadłego, podejmując czynności prawne i procesowe w jego imieniu, ale w zakresie prawnopodatkowym syndyk działa jako pełnomocnik, a upadły pozostaje podatnikiem.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji KIS jest ustalenie, że podatek dochodowy od osób fizycznych powinien zostać odprowadzony przez upadłego na rachunek Urzędu Skarbowego, a nie przez syndyka ze środków masy upadłości. Ponadto, zeznanie podatkowe, dotyczące sprzedaży nieruchomości, powinno zostać złożone i podpisane przez upadłego, a nie przez syndyka.  

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.458.2023.2.MS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA