REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne?

pozorna umowa o pracę
pozorna umowa o pracę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne (zlecenia). GOPS dokonuje wypłat na rzecz podatnika.

Umowy zlecenia w celu realizacji zadań statutowych 

W opisanej sprawie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS) jest jednostką budżetową, działającą na podstawie upoważnienia Wójta Gminy. GOPS zawiera umowy cywilnoprawne (zlecenia) w celu realizacji statutowych zadań Ośrodka. Umowy te są zawierane z osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są pracownikami GOPS.

REKLAMA

W tym stanie faktycznym zostało zadane pytanie: Czy w opisanej sytuacji płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz odprowadzania zaliczek na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne (zlecenia) jest Gmina czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej? 

Stanowisko KIS / MF

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora KIS, w opisanej sytuacji płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz odpowiedzialnym za odprowadzanie zaliczek na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne (zlecenia), jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS). GOPS jest odpowiedzialny za dokonywanie wypłat należności (wynagrodzenia) na rzecz zleceniobiorców oraz odprowadzanie podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego.

"Skoro zatem - jak wskazali Państwo w piśmie, stanowiącym uzupełnienie wniosku - stroną umowy zlecenia jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - to płatnikiem podatku dochodowego, o którym mowa w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z zawartymi ww. umowami cywilnoprawnymi (zlecenia) z osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego od umów cywilnoprawnych (zlecenia) zawartych z osobami fizycznymi. GOPS dokonuje wypłat wynagrodzeń oraz odprowadza podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Dla GOPS oznacza to, że ma obowiązek dokonywania stosownych potrąceń z wynagrodzeń oraz prawidłowego odprowadzania podatku dochodowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.256.2023.2.DJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA