REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów za wydanie gier komputerowych?

kilku pracodawców a zwolnienie chorobowe komputer praca
kilku pracodawców a zwolnienie chorobowe komputer praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów - uzyskanych od Użytkowników - za wydawanie Gier Komputerowych, które są pobierane poprzez Internet wynosi 8,5%.

Stawka ryczałtu 8,5% czy 12%?

Wnioskodawca od marca 2023 roku prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na tworzeniu i wydawaniu gier komputerowych, które są dostępne do pobrania z Internetu. Gry te są udostępniane za darmo, a dochody Wnioskodawcy pochodzą z dobrowolnych wpłat użytkowników, którzy chcą wesprzeć twórcę. 

REKLAMA

Wnioskodawca rozlicza się obecnie za pomocą ryczałtu według PKD 58.21.Z, jednak uważa, że powinien być objęty ryczałtem według PKWiU 58.21.20.0, co skutkowałoby niższą stawką opodatkowania. W związku z tym, zadał pytanie: Jak powinien Pan rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu otrzymywanego od Użytkowników za wydawanie Gier Komputerowych, które to są możliwe do pobrania dla Użytkowników poprzez Internet? tj. Stawką ryczałtu 8,5% czy 12%?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych o stawce 8,5%

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, przychody od użytkowników, związane z wydawaniem gier komputerowych, tytułem podziękowania dla twórcy czy za szybszy dostęp do aktualizacji gry, są w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, dotyczącej wydawania gier komputerowych. Wsparcie od użytkowników stanowi istotny wkład finansowy dla prowadzenia tej działalności i generuje zyski. 

Przychody uzyskiwane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej ze świadczonych usług, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 58.21.20.0 - Usługi związane z wydawaniem gier komputerowych pobieranych z Internetu, są opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

"Reasumując, w okolicznościach analizowanej sprawy, osiągane przez Pana przychody - otrzymywane od Użytkowników za wydawanie Gier Komputerowych, które są do pobrania dla Użytkowników poprzez Internet - podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji podatkowej wynika, że Wnioskodawca powinien rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów, otrzymywanych od użytkowników za wydawanie gier komputerowych, które są możliwe do pobrania z Internetu, według stawki ryczałtu 8,5%. Interpretacja ta jest ważna dla Wnioskodawcy, który może skorzystać z niższej stawki opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.132.2023.2.JB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA