REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy hodowla i sprzedaż węży oraz jaszczurek prowadzona we własnej hodowli powinna być traktowana jako działalność rolnicza?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż węży i jaszczurek prowadzona we własnej hodowli jest działalnością rolniczą i powinna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych bez względu na osiągany dochód. 

Domowa hodowla zwierząt egzotycznych

REKLAMA

Podatnik jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo prowadzi domową hodowlę zwierząt egzotycznych, takich jak pytony królewskie, boa dusicieli, węże zbożowe oraz heteredon - węże warunkowo jadowite. Wszystkie zwierzęta są zarejestrowane w urzędzie i posiadają dokumenty potwierdzające ich legalne pochodzenie. Hodowla odbywa się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, gdzie zwierzęta są przechowywane w terrariach i rack systemach. Zwierzęta są mięsożerne, a podatnik posiada również jaszczurki, takie jak agamy brodate i gekony lamparcie, których karmi się świątyni, szarańczami i molami. Po rozmnożeniu planuje się sprzedaż młodych osobników po minimum 3 miesiącach od ich narodzin.

REKLAMA

W związku z tym, podatnik posiada działalność gospodarczą, która obejmuje sprzedaż żywych zwierząt, w szczególności węży i jaszczurek. Hodowla jest opodatkowana podatkiem dochodowym według skali. Celem hodowli jest rozmnażanie i sprzedaż węży i jaszczurek, które są jedynie pochodzenia hodowlanego. Planuje pozyskiwać klientów poprzez wystawianie zwierząt na targach hodowców oraz ogłoszenia na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Podatnik nie prowadzi działalności rolniczej, jednak po przeanalizowaniu przepisów uważa, że powinien zarejestrować swoją hodowlę jako działalność rolniczą. Nie posiada gospodarstwa rolnego i nie stosuje roślin żywicielskich. Zwierzęta są mięsożerne, więc pokarm musi odpowiadać ich wymaganiom żywieniowym.

Podatnik zakłada, że roczny przychód ze sprzedaży nie przekroczy 40 tysięcy złotych, a powierzchnia przeznaczona do hodowli wynosi około 30 m2.

W tym stanie sprawy, podatnik skierował pytanie do Dyrektora KIS: Czy hodowla i sprzedaż węży oraz jaszczurek z własnej hodowli jest działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jest działalnością rolniczą

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, sprzedaż węży i jaszczurek prowadzona w własnej hodowli jest działalnością rolniczą. Zwierzęta nie zostały zakwalifikowane do działów specjalnych produkcji rolnej. Z tego powodu opisana sprzedaż powinna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, niezależnie od osiąganego dochodu.

"Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz przeanalizowane powyżej regulacje prawne stwierdzić należy, że hodowla węży i jaszczurek jest działalnością rolniczą. Uzyskany przychód ze sprzedaży węży oraz jaszczurek z własnej hodowli podlega zatem wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioski dla pytającego są takie, że sprzedaż węży i jaszczurek prowadzona we własnej hodowli jest uznawana za działalność rolniczą. Oznacza to, że podatnik może korzystać z ulg i zwolnień podatkowych przewidzianych dla działalności rolniczej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.76.2023.3.MZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA