REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wycofać lokal mieszkalny z działalności gospodarczej i opłacać go jako najem prywatny na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że lokal mieszkalny wykorzystywany w działalności gospodarczej, stanowiący środek trwały w firmie i amortyzowany do końca 2022 r., można wycofać z działalności gospodarczej i rozliczać na zasadach najmu prywatnego. W efekcie można opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, a po ewentualnym przekroczeniu progu 100 tysięcy złotych według stawki 12,5%. 

Lokal mieszkalny wykorzystywany w działalności gospodarczej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako pośrednik w sprzedaży samochodów. Dodatkowo wynajmuje lokal mieszkalny na rzecz firmy, prowadzącej działalność gospodarczą. Lokal ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej i był amortyzowany do końca 2022 roku. 

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce i opodatkowany jest według stawki liniowej. Planuje wycofać lokal mieszkalny z działalności gospodarczej i rozliczać go na zasadach najmu prywatnego, opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W tym stanie sprawy zadał pytanie: Czy lokal mieszkalny wykorzystywany w działalności gospodarczej stanowiący środek trwały w Pana firmie i amortyzowany do końca 2022 r. można wycofać z działalności gospodarczej i rozliczać na zasadach najmu prywatnego i w efekcie opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%, a po ewentualnym przekroczeniu progu 100 tys. zł wg stawki 12,5%? 

8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki  

Dyrektor KIS potwierdził, że po wycofaniu lokalu mieszkalnego z działalności gospodarczej i następnie wynajmowaniu go na zasadach najmu prywatnego, przychody z tego tytułu stanowią przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli najmu prywatnego. Od 2023 roku są one opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

REKLAMA

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Skoro lokal mieszkalny nie będzie przez Pana wynajmowany w ramach działalności gospodarczej, to najem ten stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody osiągnięte z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego na zasadach najmu prywatnego, należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że podatnik może wycofać lokal mieszkalny z działalności gospodarczej i rozliczać go na zasadach najmu prywatnego, opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przychody z tego tytułu będą opodatkowane według stawki 8,5%, a po ewentualnym przekroczeniu progu 100 tys. zł - według stawki 12,5%. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.121.2023.2.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA