REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż działki może być opodatkowana podatkiem dochodowym?

domy
domy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sprzedaż działki, która nie była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji stwierdził, że tak. Pomimo braku typowych działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, takich jak uatrakcyjnianie działki czy działania marketingowe, fakt posiadania i sprzedaży wielu nieruchomości może być uznany za działalność gospodarczą. W efekcie, przychód z takiej sprzedaży powinien być opodatkowany zgodnie z zasadami dotyczącymi działalności gospodarczej, a nie jako sprzedaż majątku osobistego.

Sprzedaż działki a podatek dochodowy

Wnioskodawczyni, która nabyła działkę w 1991 roku, zamierzała ją sprzedać. Działka nie była wykorzystywana w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, służyła jedynie do ulokowania kapitału. Wnioskodawczyni nie prowadziła żadnych działań mających na celu podniesienie wartości działki, nie podejmowała również działań marketingowo-reklamowych w celu znalezienia kupującego. Pani posiadała również inne nieruchomości przeznaczone do sprzedaży, ale nie są one sąsiadujące z opisywaną działką.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy sprzedaż działki będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości. Zainteresowana uważała, że sprzedaż działki nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości. Argumentowała to tym, że działka nie była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej, a jej sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia, co zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z opodatkowania.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że sprzedaż nieruchomości może być uznana za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z odpłatnego zbycia nieruchomości. W przypadku sprzedaży nieruchomości, aby podlegała opodatkowaniu, muszą być spełnione określone warunki.

W opisanym przypadku, działania podejmowane przez wnioskodawczynię w zakresie sprzedaży działki oraz innych nieruchomości wskazywały na prowadzenie działalności gospodarczej. Podejmowane czynności obejmowały m.in. nabywanie wielu nieruchomości, przygotowanie ich do sprzedaży oraz aktywność mającą na celu podniesienie atrakcyjności nieruchomości w celu uzyskania jak największego zysku. Te działania nie były typowe dla zwykłego zarządzania majątkiem prywatnym i mają charakter profesjonalny.

W związku z powyższym, organ podatkowy stwierdził, że sprzedaż działki oraz innych nieruchomości należy zakwalifikować jako sprzedaż w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód z tego tytułu powinien być opodatkowany zgodnie z zasadami dotyczącymi działalności gospodarczej.

Podsumowując, stanowisko przedstawione we wniosku zostało uznane za nieprawidłowe, ponieważ sprzedaż nieruchomości należało zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie jako sprzedaż majątku osobistego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.267.2023.6.AC

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA