REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości

sprzedaż samochodów używanych, sprzedaż samochodów używanych w Polsce
Auta używane sprzedają się jak ciepłe bułeczki. AAA Auto z kolejnym rekordem
Materiały AAA Auto

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Interpretacja potwierdza, że jeżeli różnice kursowe są ustalane zgodnie z przepisami o rachunkowości, to wynikające z tych przeliczeń przychody i koszty dotyczące operacji wyrażonych w walucie obcej stanowią przychody i koszty podatkowe.

Koszty serwisowania samochodów

Spółka "A" Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, która obejmuje przekazywanie pojazdów do używania innym podmiotom na podstawie umów najmu oraz umów leasingu. Wynagrodzenie Spółki z tytułu tych umów jest ustalane w walucie obcej (euro). Spółka oferuje swoim klientom usługi dodatkowe związane z serwisem i utrzymaniem pojazdów, które są świadczone przez podmioty należące do Grupy "B". Wydatki związane z tymi usługami są ponoszone przez Spółkę w walucie obcej (euro). Spółka zwróciła się z pytaniem, czy przy założeniu, że identyfikowane przez Spółkę różnice powstałe w związku z rozliczeniem kosztów usług serwisu i utrzymania pojazdów stanowią różnice kursowe w rozumieniu Ustawy o rachunkowości, ustalone przez Spółkę przychody i koszty dotyczące operacji wyrażonych w walucie obcej stanowią przychody i koszty podatkowe.

REKLAMA

Spółka jest zdania, że jeżeli sposób ewidencji i wyceny kosztów usług serwisu i utrzymania pojazdów wyrażonych w walucie obcej jest zgodny z przepisami Ustawy o rachunkowości, to ustalone przez Spółkę przychody i koszty dotyczące operacji wyrażonych w walucie obcej stanowią przychody i koszty podatkowe.

Koszty i przychody podatkowe

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko Spółki. Zgodnie z interpretacją, jeżeli różnice kursowe są ustalane zgodnie z przepisami o rachunkowości, to wynikające z tych przeliczeń przychody i koszty dotyczące operacji wyrażonych w walucie obcej stanowią przychody i koszty podatkowe. KIS podkreśliła, że wybór metody rozliczania różnic kursowych w oparciu o przepisy rachunkowe ma bezpośredni wpływ na ustalenie wartości przychodów i kosztów podatkowych wyrażonych w walucie obcej. Dotyczy to zarówno wyceny kosztu poniesionego w walucie obcej, wartości realizowanego przychodu związanego z obciążeniem tymi kosztami kontrahenta, jak i wartości różnic kursowych powstałych w efekcie przeliczenia tych pozycji na polskie złote, które korygują ich wartość.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.312.2022.1.IN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA