REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieruchomości nie wpisane do ewidencji środków trwałych podlegają opodatkowaniu podatkiem od budynków?

blok deweloper ewidencja gruntów kataster użytkowanie wieczyste wywłaszczanie eksmisja
blok deweloper ewidencja gruntów kataster użytkowanie wieczyste wywłaszczanie eksmisja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która wyjaśnia, że inwestycje w nieruchomości, które nie są ujęte jako środki trwałe i nie są wpisane do ewidencji środków trwałych, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od budynków, o którym mowa w art. 24b Ustawy o CIT.

Nieruchomość jako inwestycja długoterminowa

REKLAMA

Wnioskodawca, będący spółką nieruchomościową, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Nieruchomości nabyte przez Wnioskodawcę nie są ujmowane w ewidencji środków trwałych, ponieważ są one kupowane w celu dalszej odsprzedaży. Te nieruchomości są wykazywane w aktywach bilansu Spółki jako "inwestycje długoterminowe - nieruchomości" i są wyceniane wg wartości godziwej. Niektóre z tych nieruchomości były lub mogą w przyszłości stanowić przedmiot umowy najmu, z której Spółka osiąga lub będzie osiągać przychód.

REKLAMA

Wnioskodawca uważa, że inwestycja długoterminowa w nieruchomościach, która nie jest ujęta jako środek trwały i nie jest wpisana do ewidencji środków trwałych, nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od budynków, o którym mowa w art. 24b Ustawy o CIT.

KIS potwierdza zdanie spółki

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc. Jednakże, obowiązek obliczania podatku od przychodów z budynków i wpłacania go na rachunek urzędu skarbowego powstaje w odniesieniu do środka trwałego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Zatem, podatek od przychodów z budynków dotyczy tylko środków trwałych sklasyfikowanych jako budynki, wpisane do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca, który nie posiada żadnych nieruchomości w ewidencji środków trwałych, nie jest zobowiązany do płacenia podatku od przychodów z budynków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.37.2023.1.JC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA