REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak KIS interpretuje przychody z najmu prywatnego?

wynajem, czynsz, najem, najemca, wynajmujący
wynajem, czynsz, najem, najemca, wynajmujący
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą sposobu ustalania przychodów z najmu prywatnego. Zgodnie z tą interpretacją, kwota czynszu określona w umowie najmu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego i generuje przychód podatkowy. Natomiast dodatkowe opłaty, takie jak koszty mediów, nie stanowią przysporzenia majątkowego dla wynajmującego, jeśli umowa najmu zobowiązuje najemcę do ich pokrycia.

Najem prywatny i pytanie o opodatkowanie

Wnioskodawca, nie prowadzący działalności gospodarczej i będący podatnikiem VAT, osiąga przychody z prywatnego najmu. W 2023 roku planuje wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W umowach najmu z najemcami, wynajmujący zobowiązał się do zapłaty czynszu oraz pokrycia kosztów mediów, takich jak energia elektryczna, woda, ścieki, wywóz śmieci, ogrzewanie.

REKLAMA

Wynajmujący uważa, że zgodnie z umowami i przedstawionym zdarzeniem przyszłym, tylko kwota czynszu jest dla niego przysporzeniem majątkowym, stanowiącym podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Opłaty za media, na które wystawi refaktury, nie powodują u niego przysporzenia majątkowego. Pełni on jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a dostawcą mediów. Tak więc refaktury za media nie są przychodem do opodatkowania.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy prawidłowo przyjmuje do opodatkowania wyłącznie kwotę czynszu wynikającą z umowy, pomijając kwoty refakturowanych opłat za media.

Rozstrzygnięcie KIS: Czynsz jako jedyny przychód do opodatkowania

KIS potwierdziło stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, kwota czynszu określona w umowie najmu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego i generuje przychód podatkowy. Dodatkowe opłaty, takie jak koszty mediów, nie stanowią przysporzenia majątkowego dla wynajmującego, jeśli umowa najmu zobowiązuje najemcę do ich pokrycia. W zakresie uiszczania tych opłat, wynajmujący pełni jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a dostawcami mediów. W związku z tym, te opłaty nie stanowią dla wynajmującego przysporzenia majątkowego, a tym samym nie generują przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podsumowanie

Wynika z tego, że przy opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wynajmujący może uwzględniać do opodatkowania wyłącznie kwotę czynszu wynikającą z umowy najmu, pomijając kwoty refakturowanych opłat za media. Opłaty za media nie stanowią przysporzenia majątkowego dla wynajmującego i nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli umowa zobowiązuje najemcę do ich pokrycia. Takie stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.934.2022.1.MGR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA