REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż lodów z okienka do rąk klienta jest opodatkowana VAT jako dostawa towarów?

płatność kartą transakcja pieniądze zakupy
płatność kartą transakcja pieniądze zakupy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż lodów z tzw. okienka do rąk klienta poza lokalem i bez obsługi kelnerskiej, jest opodatkowana podatkiem VAT jako dostawa towarów. 

Sprzedaż lodów z tzw. „okienka”

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej towarów w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności. Sprzedaż lodów odbywa się z tzw. „okienka” do rąk klienta poza lokalem, bez obsługi kelnerskiej. Punkt sprzedaży znajduje się w miejscu ogólnodostępnym i nie jest wyposażony w stoliki, krzesła, naczynia, sztućce, toaletę, szatnię, klimatyzację ani ogrzewanie. 

REKLAMA

W związku z tym zadano pytanie: Czy sprzedaż lodów z automatu i na gałki przez Wnioskodawcę z okienka do rąk klienta, poza lokalem i bez obsługi kelnerskiej, jest dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?

Dostawa towarów opodatkowana podatkiem VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż lodów z tzw. „okienka” do rąk klienta poza lokalem i bez obsługi kelnerskiej jest dostawą towarów opodatkowaną podatkiem VAT. 

REKLAMA

Organ powołuje się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym stwierdzono, że działalność restauracyjna charakteryzuje się przewagą usług, natomiast sprzedaż artykułów żywnościowych na wynos, nie wiążąca się ze świadczeniem usług służących organizacji konsumpcji na miejscu, stanowi dostawę towarów. 

"Mając na uwadze powyższą analizę oraz opis podany przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że - dla celów stosowania podatku od towarów i usług - sprzedaż lodów z automatu i na gałki, będących przedmiotem wniosku, należy uznać za dostawę towaru. Natomiast czynności dodatkowe polegające na przygotowaniu oraz podaniu ich klientowi stanowią usługi wspomagające związane z tą dostawą." - wskazał organ.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, sprzedaż lodów z tzw. „okienka” do rąk klienta poza lokalem i bez obsługi kelnerskiej, jest opodatkowana podatkiem VAT, jako dostawa towarów. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla pytającego, który może wiedzieć, jakie obowiązki podatkowe na nim ciążą, jak i dla organów administracji skarbowej, które mogą stosować jednolite stanowisko w podobnych sprawach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.482.2022.2.PM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA