REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na studia doktoranckie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu?

studia, uniwersytet
studia, uniwersytet

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zastanawiają się, w jaki sposób mogą ująć koszty związane z nauką w swojej księgowości. Jednym z pytań, które zwykle zadają, jest to, czy wydatki na studia doktoranckie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Odpowiedź na to pytanie przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z ostatnich interpretacji podatkowych. Jakie stanowisko zajął organ i co oznacza to dla przedsiębiorców?

Poszerzanie wiedzy przedsiębiorcy

Wnioskodawczyni, prowadząca działalność gospodarczą, zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia opłat za studia doktoranckie jako kosztu uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni, świadcząca usługi doradcze i szkoleniowe, argumentowała, że wiedza zdobyta podczas studiów doktoranckich bezpośrednio wpływa na jakość i zakres świadczonych przez nią usług.

REKLAMA

Podatniczka zaznaczyła, że studia doktoranckie, na które została zakwalifikowana w październiku 2022 roku, obejmują przedmioty z niemal wszystkich gałęzi prawa. Temat jej pracy doktorskiej będzie skupiać się na problemach związanych z bezpieczeństwem danych/informacji oraz prawem jednostki do ochrony prywatności. Wiedza zdobyta podczas studiów będzie bezpośrednio związana z zakresem prowadzonej przez nią działalności.

Związek wydatków z przychodami

REKLAMA

Dyrektor KIS, w swojej interpretacji, zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Stwierdził, że opłaty za uczestnictwo w studiach doktoranckich, a także inne obligatoryjne koszty wyznaczone przez uczelnię (koszty materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w tematycznych seminariach naukowych, koszty dojazdu na zajęcia i seminaria)  stanowią koszt uzyskania przychodów.

Jednak Dyrektor KIS podkreślił, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Ponadto, organ podatkowy zastrzegł, że przy wydawaniu interpretacji dokonano wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora KIS potwierdza, że koszty związane ze studiami doktoranckimi mogą być zaliczane jako koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem, że podatnik jest w stanie wykazać bezpośredni związek pomiędzy tymi kosztami a prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to istotne rozstrzygnięcie dla osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie studiujących, które mogą teraz lepiej planować swoje wydatki i obciążenia podatkowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.417.2023.2.JM

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA