REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć 50% VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej?

VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus potwierdza możliwość odliczenia 50% VAT od wydatków związanych z samochodami prywatnymi wykorzystywanymi zarówno do celów prywatnych, jak i prowadzonej działalności gospodarczej. W odpowiedzi na zapytanie spółki cywilnej, KIS wskazała, że takie odliczenie jest możliwe na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymane stanowisko umożliwi Wnioskodawcom skorzystanie z tego prawa i wpłynie na ich działalność gospodarczą.

VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej

Wnioskodawcą jest spółka cywilna o numerze NIP, prowadzona przez Pana i Panią jako wspólników. Spółka jest opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym PPE oraz VAT. W swoim zapytaniu, Wnioskodawcy proszą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczenia 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodami prywatnymi, które są wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Spółka ma prawo do odliczenia 50% podatku VAT

REKLAMA

KIS w odpowiedzi na pytanie Wnioskodawców potwierdził, że mają oni prawo odliczyć 50% podatku VAT od wydatków związanych z kupionymi paliwami, benzyną, LPG oraz innymi wydatkami na samochody prywatne używane do celów prywatnych i prowadzonej działalności gospodarczej. KIS wskazała, że możliwość takiego odliczenia wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi, KIS nie powołała się na konkretne paragrafy ustawy, ale potwierdziła, że Wnioskodawcy mogą kupować paliwo i inne produkty związane z samochodami na faktury bądź paragony z NIP-em firmy, a następnie odliczać 50% podatku VAT z tych dokumentów.

Podsumowanie

Wnioskodawcy otrzymali pozytywną odpowiedź od KIS na swoje pytanie dotyczące odliczenia 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodami prywatnymi używanymi zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej. Otrzymane stanowisko KIS potwierdza, że Wnioskodawcy mogą kupować paliwo i inne produkty związane z samochodami na faktury bądź paragony z NIP-em firmy oraz odliczać 50% podatku VAT z tych dokumentów.

Wnioskodawcy zamierzają zaksięgować wszystkie faktury i paragony z NIP-em firmy, od których mogą odliczyć 50% podatku VAT, po otrzymaniu interpretacji indywidualnej potwierdzającej takie prawo. Interpretacja indywidualna w tym zakresie umożliwi Wnioskodawcom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT i wpłynie na ich działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.182.2023.2.MMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA