REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć 50% VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej?

VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej
VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus potwierdza możliwość odliczenia 50% VAT od wydatków związanych z samochodami prywatnymi wykorzystywanymi zarówno do celów prywatnych, jak i prowadzonej działalności gospodarczej. W odpowiedzi na zapytanie spółki cywilnej, KIS wskazała, że takie odliczenie jest możliwe na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymane stanowisko umożliwi Wnioskodawcom skorzystanie z tego prawa i wpłynie na ich działalność gospodarczą.

VAT od wydatków związanych z prywatnymi samochodami używanymi także do działalności gospodarczej

Wnioskodawcą jest spółka cywilna o numerze NIP, prowadzona przez Pana i Panią jako wspólników. Spółka jest opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym PPE oraz VAT. W swoim zapytaniu, Wnioskodawcy proszą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczenia 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodami prywatnymi, które są wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Spółka ma prawo do odliczenia 50% podatku VAT

REKLAMA

KIS w odpowiedzi na pytanie Wnioskodawców potwierdził, że mają oni prawo odliczyć 50% podatku VAT od wydatków związanych z kupionymi paliwami, benzyną, LPG oraz innymi wydatkami na samochody prywatne używane do celów prywatnych i prowadzonej działalności gospodarczej. KIS wskazała, że możliwość takiego odliczenia wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi, KIS nie powołała się na konkretne paragrafy ustawy, ale potwierdziła, że Wnioskodawcy mogą kupować paliwo i inne produkty związane z samochodami na faktury bądź paragony z NIP-em firmy, a następnie odliczać 50% podatku VAT z tych dokumentów.

Podsumowanie

Wnioskodawcy otrzymali pozytywną odpowiedź od KIS na swoje pytanie dotyczące odliczenia 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodami prywatnymi używanymi zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej. Otrzymane stanowisko KIS potwierdza, że Wnioskodawcy mogą kupować paliwo i inne produkty związane z samochodami na faktury bądź paragony z NIP-em firmy oraz odliczać 50% podatku VAT z tych dokumentów.

Wnioskodawcy zamierzają zaksięgować wszystkie faktury i paragony z NIP-em firmy, od których mogą odliczyć 50% podatku VAT, po otrzymaniu interpretacji indywidualnej potwierdzającej takie prawo. Interpretacja indywidualna w tym zakresie umożliwi Wnioskodawcom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT i wpłynie na ich działalność gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.182.2023.2.MMA

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA