REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dochody z transakcji walutowych są opodatkowane jako dochody z kapitałów pieniężnych?

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko w sprawie opodatkowania dochodów z transakcji walutowych na rynku. Wnioskodawczyni, która prowadziła działalność, odnotowała zarówno zyski, jak i straty. KIS potwierdza, że dochody z transakcji walutowych powstają w momencie ich realizacji i podlegają opodatkowaniu jako dochody z kapitałów pieniężnych. 

Działalność na rynku transakcji walutowych

Kobieta prowadziła działalność na rynku transakcji walutowych w okresie 2016-2018. Handel polegał na zawieraniu transakcji w programach transakcyjnych na wybranym rynku w celu zarabiania na wzrostach lub spadkach waluty. Kobieta wpłaciła depozyt i rozpoczęła zawieranie transakcji, osiągając dochód na niektórych z nich. Jednak w styczniu 2018 r. poniosła straty i została zobowiązana do dopłaty depozytu. Ze względu na brak uzupełnienia depozytu, wszystkie jej pozycje walutowe na platformie zostały automatycznie zamknięte, co uniemożliwiło jej kontynuację działalności. 

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo uzyskania wirtualnego dochodu na poszczególnych transakcjach, łącznie na rachunku brokerskim podatniczka poniosła stratę. W momencie zamknięcia rachunku nie miała żadnych środków pieniężnych do dyspozycji. Kobieta wyjaśniła również, że prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji spożywczej na własny rachunek, a transakcje na rynku walutowym nie były przedmiotem tej działalności. Dochód z transakcji był opodatkowany jako dochód z kapitałów pieniężnych. Podatniczka nie posiadała innego rachunku brokerskiego niż ten w Polsce, a przekazywane środki na jej konto były przekazywane tylko w pierwszej połowie 2016 r. Kobieta dokonywała transakcji zakupu i sprzedaży walut na rynku z dużą częstotliwością.

Do KIS trafił wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu realizacji transakcji na rynku walutowym uzyskiwanego poprzez rachunek brokerski.

PIT. Dochody z kapitałów pieniężnych

Według KIS, dochody z transakcji zakupu i sprzedaży walut na rynku realizowane poprzez rachunek brokerski powstają w momencie ich zrealizowania, czyli w momencie zawarcia transakcji. KIS powołuje się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), w szczególności na art. 10 ust. 1 pkt 7, który wskazuje, że dochody są uważane za pochodzące z kapitałów pieniężnych, jeżeli wynikają z zbycia instrumentów finansowych, w tym walut obcych.

KIS stwierdził, że wnioskodawczyni powinna opodatkować swoje dochody z tego źródła na zasadach określonych w PIT jako dochody z kapitałów pieniężnych. 

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.199.2019.12.IR

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA