REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klimatyzacja z pompą ciepła może być odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Czy klimatyzacja z pompą ciepła może być odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Czy klimatyzacja z pompą ciepła może być odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiane jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w kontekście możliwości odliczenia wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzacji z wbudowaną pompą ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wnioskodawca, będący właścicielem domu jednorodzinnego, dokonał termomodernizacji oraz zmiany źródła ogrzewania w celu obniżenia zużycia energii. Czy klimatyzacja z funkcją ogrzewania może zostać zaliczona do kosztów podlegających uldze? Odpowiedź KIS i jej implikacje są przedstawione w dalszej części artykułu.

Wydatki na instalację klimatyzacji z pompą ciepła a ulga termomodernizacyjna

Wnioskodawca jest właścicielem domu jednorodzinnego, który został częściowo oddany do użytkowania w określonym roku, a od innego roku jest użytkowany w całości. W celu ograniczenia zużycia energii z nieodnawialnych źródeł, wnioskodawca przeprowadził audyt energetyczny domu i zdecydował się na termomodernizację oraz wymianę pieca gazowego na piec gazowy kondensacyjny. Ponadto zainstalował fotowoltaikę z magazynem energii i zamontował dwie jednostki klimatyzacji z funkcją grzewczą, które mają ogrzewać dom w okresie przejściowym. Wnioskodawca chce odliczyć wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji z wbudowaną pompą ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora KIS

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, klimatyzacja z wbudowaną pompą ciepła jest wydatkiem podlegającym odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ spełnia kryterium ograniczenia zużycia paliw kopalnianych. Wnioskodawca może więc odliczyć wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania na podstawie art. 26h ustawy o PIT.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wnioskodawca może odliczyć wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji z wbudowaną pompą ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku spełnienia określonych warunków, takie wydatki są uznawane za podlegające odliczeniu. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.163.2023.2.MSU

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA