REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłaty eksploatacyjne i za media powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

REKLAMA

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy sposobu ustalania przychodów z najmu dla potrzeb opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z interpretacją, kwoty, które najemca opłaca za pośrednictwem wynajmującego tytułem opłat eksploatacyjnych oraz opłat za ścieki i wodę, nie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania.

Za co płaci najemca

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, która jest właścicielką kamienicy z 8 lokalami mieszkalnymi i 2 lokalami użytkowymi. Lokale te są wynajmowane lub mają być wynajmowane w ramach najmu prywatnego. W umowie z najemcami wskazana jest wysokość czynszu oraz warunki ponoszenia przez najemców opłat za wodę i ścieki, opłat eksploatacyjnych oraz opłat za energię elektryczną i gazową.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała, czy w podstawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym powinna uwzględniać kwoty, jakie najemca będzie opłacał za jej pośrednictwem tytułem opłat eksploatacyjnych oraz opłat za ścieki i wodę. Wnioskodawczyni była zdania, że w podstawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie powinna uwzględniać tych kwot.

Czy tylko czynsz

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Zgodnie z interpretacją, jedynie określona w umowie najmu kwota czynszu stanowi dla wynajmującego przysporzenie majątkowe i tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast pozostałe opłaty, do których poniesienia zobowiązany jest najemca, nie stanowią dla wynajmującego przysporzenia majątkowego, a co za tym idzie, nie generują przychodu do opodatkowania.

Organ podkreślił, że opłaty eksploatacyjne oraz opłaty za ścieki i wodę, które najemca opłaca za pośrednictwem wynajmującego, nie stanowią przychodu wynajmującego, a tym samym nie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania. Wnioskodawczyni, jako wynajmująca, jest jedynie pośrednikiem w ich przekazaniu do odpowiednich podmiotów.

W konsekwencji, kwoty, które najemca opłaca za pośrednictwem wynajmującego tytułem opłat eksploatacyjnych oraz opłat za ścieki i wodę, nie stanowią przychodu wynajmującego i nie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dla podatnika oznacza to, że nie musi uwzględniać tych kwot przy obliczaniu wysokości ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.23.2023.1.AK

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA