REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odsetki od lokat finansowanych środkami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione z CIT?

blok, spółdzielnia mieszkaniowa
blok, spółdzielnia mieszkaniowa
blok, spółdzielnia mieszkaniowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odsetki od terminowych lokat bankowych, finansowane ze środków z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT.

Odsetki od lokat, a zwolnienie z CIT 

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółdzielnia mieszkaniowa, która działa w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich członków i ich rodzin. Spółdzielnia nie tylko buduje i dostarcza mieszkania, ale również inwestuje swoje środki finansowe, m.in. poprzez zakładanie terminowych lokat bankowych. Spółdzielnia ma określony zakres działalności, który obejmuje budowę lub zakup budynków w celu ustanowienia na rzecz jej członków odrębnej własności lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu. W celu realizacji swoich statutowych zadań, spółdzielnia nabywa nieruchomości, buduje lub nabywa domy mieszkalne oraz inne urządzenia i lokale użytkowe. Ponadto, prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz zarządza swoim własnym majątkiem, w tym zarządza nieruchomościami będącymi jej własnością lub nieruchomościami jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami nieruchomości.

REKLAMA

Spółdzielnia gromadzi środki finansowe, które pochodzą z opłat wpłacanych przez użytkowników lokali mieszkalnych. Środki są przechowywane na rachunku bieżącym oraz lokatach terminowych i są przeznaczane wyłącznie na cele mieszkaniowe. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy odsetki z lokat, finansowane ze środków będących przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, są zwolnione z opodatkowania CIT? Spółdzielnia jest zdania, że odsetki z lokat bankowych nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania CIT.

KIS: odsetki od lokat bankowych spółdzielni opodatkowane CIT

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego odsetki z terminowych lokat bankowych, finansowane ze środków z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, są opodatkowane podatkiem CIT. KIS wyjaśniła, że spółdzielnie mieszkaniowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Organ zaznaczył, że istnieje zwolnienie od zapłaty CIT, które dotyczy dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochody, takie jak opłaty za mieszkania, są zwolnione z CIT, o ile są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych nieruchomości mieszkalnych. Organ podkreślił, że spółdzielnia mieszkaniowa może prowadzić inną działalność gospodarczą, która nie jest bezpośrednio związana z gospodarką mieszkaniową. Dochody z tej innej działalności, takie jak odsetki od lokat bankowych utworzonych ze środków gromadzonych na cele mieszkaniowe, nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania CIT przewidzianego dla gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

KIS podkreśliła, że odsetki uzyskiwane z lokat bankowych, które nie są bezpośrednio związane z gospodarką mieszkaniową, nie kwalifikują się do zwolnienia z CIT i są traktowane jako dochody z innej działalności gospodarczej. Reasumując, spółdzielnia mieszkaniowa może skorzystać z pewnych ulg podatkowych odnoszących się do dochodów generowanych przez gospodarkę mieszkaniową, jednakże przychody pochodzące z innych źródeł, takie jak odsetki od lokat bankowych, podlegają zapłacie CIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.367.2023.2.MR1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA